Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Beyoğlu Sahaf Festivali başladı
Beyoğlu Sahaf Festivali başladı
Beyoğlu Belediyesi tarafından bu yıl onuncusu düzenlenen Beyoğlu Sahaf Festivali’nin açılışı Taksim Meydanı’nda gerçekleştirildi
Kültür Sanat 27 Ekim 2016 - 17:39

Türkiye'nin en seçkin sahaflarının yer aldığı festivalin açılışında konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan,“Beyoğlu’nun asıl kimliğini oluşturan kültür ve sanat hayatını ön plana çıkarmak bizim görevimiz” dedi.

beyoglu1

Beyoğlu'nda 50 gün sürecek “Beyoğlu Hareketleniyor” Festivalleri kapsamında düzenlenen Beyoğlu Sahaf Festivali, Taksim Meydanı'nda 10. kez İstanbullular ile buluştu. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği festivalin açılış törenine Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Fransa Başkonsolosu Muriel Domenach, Hollanda Başkonsolosu Robert schuddeboom, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Nedret Apaydın, Yeniyüzyıl Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Azmi Ofluoğlu, İKSV Genel Müdürü Görgün Taner ve Dünya Ehlibeyt Vakfı Başkanı Fermani Altun gibi önemli isimler katıldı. Sahafların törende sergilediği ritim şov katılımcıların büyük beğenisini topladı. Başkan Demircan açılışın ardından beraberindeki heyetle birlikte sahafları tek tek gezerek sohbet etti.

beyoglu2

“SAHAFÇILAR RÜTBESİ TARİF EDİLMEMİŞ BİLİM-KÜLTÜR İNSANLARIDIR”

Festivalin açılış töreninde konuşan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Sahaf Festivali’nin kendisi için çocukluk yıllarını hatırlatan önemli bir organizasyon olduğunu belirterek, “Benim babamla geçirdiğim günleri hatırladığım ve benim için önemli yeri olan bir organizasyon. Kitapçılar önemli tabii ama sahaf daha başka bir şey. Sahafçılar rütbesi tarif edilmemiş bilim-kültür insanlarıdır. Sahaf dükkanına gidip konuyu söylediğinizde son 50-100 yıl içerisinde o konuyla ilgili kimin ne yazdığını bilen, bulup getirebilen ve sizinle o bilimsel konuyla alakalı sohbet edebilecek yetkinlikteki insandan bahsediyoruz. Başka bir bakış açısı ve Beyoğlu’nu Beyoğlu yapan kitap dükkânlarıdır sahaf” dedi.

beyoglu3
Son güncelleme: 17:42 - 27.10.2016