Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Bikem Ekberzade’nin Mülteci Projesi’nin son ayağı olan Geçişler seyirciyle buluştu
Bikem Ekberzade’nin Mülteci Projesi’nin son ayağı olan Geçişler seyirciyle buluştu
Bikem Ekberzade’nin Mülteci Projesi’nin son ayağı olan Geçişler, KargART’da her sene düzenlenen Kargaşa karma sergisi kapsamında video formatında seyirci ile buluştuktan sonra, 18 Haziran’da da aynı mekanda, projenin ilk canlı okuması ile seyirci karşısına çıktı.
Kültür Sanat 20 Haziran 2016 - 16:17

Farklı mecralardan beslenen, multi-format, çok dilli, ve platformlar arası bir müdahale niteliği taşıyan çalışmanın Türkçe versiyonu, İstanbul'da Teoman Kumbaracıbaşı ve Mine Özerden'in sesleri ile hayat buldu.

Okumanın sonrasında Bikem, Teoman ve Mine'nin izleyicilerle gerçekleştirilen sohbet esnasında zorunlu göç, sınır geçişleri, mülteci ve göçmen terminolojilerinin artık değişiyor olması ve görsel basında insan odaklı haberler söz konusu olduğunda etiğin önemi gibi birbiri ile yakın ilgisi olan konular masaya yatırıldı.

İkinci durak İrlanda

Geçişler an itibari ile İstanbul'dan yolculuğuna başlamış bulunuyor. Hedefinde, zorunlu göç mağdurlarının ulaşmaya çalıştıkları ancak çoğunlukla bu uğurda hayatlarını kaybettikleri ülkeler var. Bu yolculukta ilk durak Galway, İrlanda. Geçişler, bu akşam, 20 Haziran, Dünya Mülteciler Günü'nde, National University of Ireland'da bulunan kültür merkezi Áras na Mac Léinn'in büyük salonu The View'da bu sefer iki kadın ve iki erkekten oluşan 4 okumacısı ile seyirciyle buluşacak.Eş zamanlı olarak Galway şehir merkezinde de Mülteci Projesi'nden fotoğraflardan oluşan bir sergi açılışı var.
gecisler--

Galway sergisinin ana konusu zorunlu göç esnasında tek başlarına seyahat etmek zorunda kalan, ve kamplarda aileleri yanlarında olmadan yaşayan çocuklar (unaccompanied minors.) Ekberzade'nin farklı coğrafyalardan ve farklı zorunlu göç akımlarından sonra kamplar ve varış noktasında karşılaştığı ve belgelediği hikayelerin de yer aldığı sergi bir hafta boyunca açık kalacak. Aileleri olmadan göçetmek zorunda kalan çocukların varış noktalarında süistimale açık durumları Avrupa'daki bir çok kamptan gelen istismar haberleri ile birleştirildiğinde durumun deniz geçişleri kadar, ve hatta daha önemli, ve biran önce üzerinde durulması gereken bir sorun olduğunu göstermekte.

Mülteci Projesi her ne kadar bir farkındalık projesi de olsa, 18 yılı aşan hayatı boyunca ülkelerin mülteci politikalarını gözden geçirmeleri konusunda önemli önermeler içermekteydi. Geçişler de bu önermeleri devam ettirmeyi amaçlıyor.