Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Bodrum Tasarım Atölyeleri Sergisi Açıldı
Bodrum Tasarım Atölyeleri Sergisi Açıldı
Karya Akademi, yeni bir öğrenme-uygulama yolculuğuna çıktı.
Kültür Sanat 9 Mart 2016 - 08:00

Karya Akademi, tasarım, sanat, zanaatlar, mimarlık, yönetişim disiplinleri arasında kuramsal, deneysel bağlar kurarak yeni bir öğrenme-uygulama yolculuğuna çıktı. Güney Ege Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen, Tasarım Vakfı Bodrum Merkezi tarafından yürütülen Tasarım İşliği projesinin kapanış toplantısı 4 Mart günü Karya Akademi Bodrum'da gerçekleşti.

Foto: Bülten

Serginin açılışına, Muğla Valisi Amir Çiçek, Bodrum Kaymakamı Dr. Mehmet Gödekmerdan, Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Ak Parti İlçe Başkanı Çiğdem Demiralp, Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) Genel Sekreteri Süleyman Alata ile sanat ve tasarım çevresinden değerli isimler katılım gösterdi.

Kurucu, Faruk Malhan toplantıda yaptığı konuşmada Karya Bölgesi'nin Karya Akademi'nin kuruluşuna ilham verdiğini belirterek, şunları söyledi;

Foto: Bülten

“Bodrum aşağı yukarı neolitikten bu yana çok ciddi bir ilham merkezi, bizi bu ilhamlandırdı. Sırasıyla Halikarnas, İlhan Berk ve diğer aramızda bulunanlar; bu ilhamla buraya geldik ve burasının daha mümbit bir ortam olduğunu düşünerek, sosyal yapının da çok daha çabuk alabileceğini düşünerek burada bu tasarım merkezini kurduk”

Foto: Bülten

Karya Akademi'nin kuruluş amacını anlatan Faruk Malhan;

“Amacımız çok kısa sanatçılarla, zannatkarlarla, tasarımcıları bir araya getirmek, katma değerli ürünlerin ortaya çıkmasını sağlamak. Burada bizim dayandığımız güç; birincisi zanaatkar gücü, ikincisi ise kadınlarımızın emeği, bu gücü kırsal ekonomideki iş ortamına aktardığımız zaman katma değerli ürünler çıkacaktır. Bu ürünlerin gerek ülkemizde gerek ihracatta yer almasını hedefliyoruz. Gerek yerel yönetim, gerekse İhracatçılar Birliği bu konunun arkasında, sonuna kadar destek veriyorlar” şeklinde konuştu.

Son güncelleme: 09:58 - 09.03.2016