Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Bronz heykeli çaldılar
Bronz heykeli çaldılar
İlhan Koman imzalı bronz heykel çalındı
Kültür Sanat 28 Mayıs 2016 - 10:16

Ankara Seğmenler Parkı’nda sergilenen İlhan Koman’ın bronz heykeli 25 Mayıs gecesi çalındı. Sanart Derneği’nin Ankara heykelleri projesi kapsamında 1991 yılında, İlhan Koman hayatta olmadığı için, prototipi Galeri Nev’de açılan sergisindeki heykelinden alınmış ve dökümü yaptırılarak parka törenle yerleştirilmişti.

heykel1

Sanat tarihçisi Kıymet Giray, kaybolan heykel ile ilgili açıklama yaptı:

“1.Bilindiği gibi; İlhan Koman yurt dışında yaşamış olan ve birçok uluslararası heykel parkında heykeli yer alan çok önemli bir sanatçıdır. Edirne’de de bir müzesi vardır.

2. Bu basit bir heykel hırsızlığı değildir. Çok ünlü olan ve uluslararası alanda bilinen bir sanatçının heykelinin hırsızlığıdır. Bu nedenle uluslararası hırsızlık bülteni çıkarılmalıdır.

3. Çok yüksek bir maddi değere haizdir. Sanat tarihi açısından da, maddi değerinden çok daha yüksek bir manevi ve bilimsel kıymete sahiptir. Kaybolmasından sorumlu olanların hukuki inceleme geçirmeleri gereklidir.

4.Bu heykelin projesi Sanart Derneği’ne aittir. Şikâyetçi olmalıdır. Bulunması ve yeniden yaptırılması konusunda proje müellifi olarak hak sahibidir. Bu arada oğlu yaşamaktadır. Babasının sanat eserleri üzerinde hak sahibidir.”