Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
BTS’den Ankara’da ölenlerin anısına sergi
BTS’den Ankara’da ölenlerin anısına sergi
Birleşik Taşımacılık Sendikası, Ankara katliamında yaşamını yitirenler anısına fotoğraf sergisi açacak
Kültür Sanat 9 Haziran 2016 - 11:41

10 Ekim Ankara saldırısında 14 üyesini kaybedeb Birleşik Taşımacılık Sendikası (BTS), patlamada yaşamını yitirenlerin anısına fotoğraf sergisi açmaya hazırlanıyor.

BTS2

10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği, AFSAD Toplumcu Gerçekçi Belgesel Fotoğrafçılar Atölyesinin katkılarıyla hazırlanan “Hatırladığın kadar güçlü, unuttuğun kadar suçlusun unutma” adlı serginin açılışı, Mimarlar Odası Ankara Şubesinde yapılacak. Sergi öncesi konuştuğumuz BTS Genel Başkanı Uğur Yaman, “Öncelikle bu sergide emeği geçen Fotoğrafçı Mehmet Özer'e teşekkür etmek istiyorum. Orada yaşananları sergilemek, sergiye gelecek kişiler tarafından görülmesi, unutulmamasının önemli olduğunu görüyoruz” dedi. 7 Haziran'ın ardından ortaya konan savaş konseptiyle emekçilere dönük saldırıların da hızla arttığını kaydeden Yaman, “Özel istihdam bürolarının Meclisten geçmesi, kıdem tazminatının fona devredilme çabaları, esnek ve performansa dayalı çalışma sistemi gibi… Biz yıllardır bu ülkede katliama uğradık, sürgün edildik. Ancak şunu bilmeleri gerekiyor ki; her şeyi yapabilirler ama bu ülkede barış isteyen insanlar teslim olmayacaktır” diye konuştu.

ankara-bts

BTS Genel Sekreteri İshak Kocabıyık da “Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük katliamlarından biri olan 10 Ekim katliamı, barışa, emekçilere, demokrasi isteyenlere yönelik bir saldırıydı. Hayatını kaybedenlerden 14 kişi sendikamızın kortejinde yer alan arkadaşlarımızdır. Bu sergide hem onların anısını yaşatmak, hem de 10 Ekim'in açığa çıkardığı sendikamızın görevleri nedeniyle böyle bir sergi düşündük” diye konuştu. Son bir yılda giderek daha baskıcı, savaşa ait bir ülke noktasına gelindiğini belirten Kocabıyık, sendikalar olarak da bunun zorluklarını yaşadıklarını söyledi.