Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Bugün günlerden ‘kadın’
Bugün günlerden ‘kadın’
Sekiz kadın, sekiz yaşam, sekiz acı...
Gamze KAYA
Kültür Sanat 8 Mart 2016 - 11:35

Dünya kadınlarının sembolü olan Dünya Emekçi Kadınlar Günü ve Türkiye’de kadın olmak…

8 Mart 1857 tarihinde New York’ta 40.000 dokuma işçisi, çalıştıkları tekstil fabrikasında iş koşullarını iyileştirmek adına greve başlamış fabrikada büyük bir ayaklanma gerçekleştirmişti. Polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi üzerine çıkan yangında 129 kadın işçi diri diri yanarak can vermiş, bu korkunç olay tüm dünyada büyük yankı uyandırmıştı.

1910 Ağustosunda Almanya Sosyal Demokrasi Partisi önderlerinden Clara Zetkin’in 8 Mart 1857’de yaşamını yitiren işçilerin anısına bugünün ‘Dünya Kadınlar Günü’ olarak anılması önerisi kabul edilerek yürürlüğe girdi. 8 Mart, birçok dünya ülkesi ile beraber Türkiye’de de Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak 1921’de tanındı ve açlık grevinde direnen işçiler tüm kadınların sembolü oldu.

KATİL KİM?

Kadınlar ‘erk’ek egemen sistem tarafından katledilmeye devam ediyor. Psikolojik ve fiziksel şiddet, taciz ve tecavüz, ‘namus’ belası, mahalle baskısı ve daha birçok faktör her geçen gün onlarca kadının canını alıyor. Kadın Ölüm Oranı’na her gün katkıda bulunan erkil devlet sistemi, kadın katillerine her türlü kolaylığı sağlayarak ölümleri meşrulaştırıyor. Kadını değersizleştiren anayasa sistemi bir çift takım elbiseye iyi halden indirim vererek  potansiyel katillere “Sıra sizde” diyor. Geriye ne mi kalıyor? Körpecik ölü bedenler, gözü yaşlı anneler… Ayşeler, Özgecanlar, Berfinler, Canseller…

ÇİLEM DOĞAN: MÜCADELENİZ ONURUMDUR

Kendisine şiddet uygulayan ve fuhuşa zorlayan kocası Hasan Karabulut'u öldürdüğü için müebbet yiyen Çilem Doğan’dan kadınlara mesaj var:

“Gençliğimizden, güzelliğimizden, umudumuzdan, cesaretimizden, direncimizden, kadınlığımızdan kucaklıyorum sizleri. Acısı acısına, yarası yarasına, sesi sesine denk düşer evvelden birbirini hiç tanımadan tanışır. Gönül isterdi ki 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde hep birlikte meydanlarda olmak. Olmadı ve ben o gün dışarıda olmayacağım için üzgünüm. Biliyorum bir Çilem Doğan içeride tutsak ise de milyonlarca Çilem Doğan dışarıda mücadele ediyor. Aklım, beynim, mücadelem yüreğim hep sizlerle olacak değerli kadın arkadaşlarım. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nüz kutlu olsun, mücadelemiz diri olsun”

8 KADIN 8 ACI…

Kadının varoluşundan bu yana sayısız yaşam ve acı arasından şahit olduğum 8 kadının hikayesidir…

Z.D.

Kocası hapise girdikten sonra senelerce kayınbiraderi ve kayınpederinin taciz ve tecavüzüne maruz kaldı. Yaşadığı travmalar yüzünden akli dengesini yitirdi. Şu an nerede olduğu bilinmiyor…

E.E.

Evlendiği yıllardan itibaren kocası tarafından fuhuşa itildi. O,  Çilem kadar şanslı değildi, parası olmadığı için kocası tarafından boğazı kesilerek öldürüldü.

K.A.

15 yaşında dayısının oğluyla evlendirildi. Senelerce şiddet gördü. Sevdiği adamdan ikinci çocuğunu dünyaya getirdi. Öğrenilince aile tarafından psikolojik ve fiziksel şiddete maruz kaldı. Boşandıktan bir süre sonra babasının beylik silahıyla kalbine bir kurşun sıktı.

H.L.

Suriye’li genç kadın IŞİD militanları tarafından köleleştirildi. Defalarca tecavüze uğrayıp, satıldı. Gözünün önünde kardeşleri öldürüldü. H. hiç bilmediği bir şehirde,  bedeninde şiddetin ve tecavüzün izleriyle yaşıyor.

B.Y.

Akrabasıyla evlenmek istemeyen genç kadın, eşcinsel olduğu öğrenilince ailesi tarafından tehditlere maruz kaldı. Eve kapatılarak ölüme terkedilen kadının kilitli kaldığı odasında bir iple kendini boğarak öldürdüğü günler sonra anlaşıldı.

S.K.

Ailesi eğitim görmesine izin vermediği için evden kaçarak yurda yerleşen 19 yaşındaki S. kaldığı yurtta tecavüze uğradı.

G.Y.

Üvey babasının ve yeğeninin tacizinden kaçmak isterken otobüs terminalinde babası tarafından vurulan 18 yaşındaki G. hastaneye kaldırılamadığı için kan kaybından öldü.

TÜM KADINLARDAN ÖZÜR DİLEYİN

Dünyanın her yerinde acıyla sınanan kadınlardan sadece benim tanıdıklarımdı bunlar. Sizler bu yazıyı okurken bile, evet şu dakika bir yerlerde sokağa etekle ya da kırmızı rujla çıkmaması gereken bir kadın, bir erkek tarafından tacize ya da tecavüze uğruyor olabilir. Kadınlar; katledilen hemcinslerinin ruhuna fatiha okumak istemiyor! Kadınlar, sokak ortasında, evde, okulda, iş yerinde cinsel istismara maruz kalmak istemiyor. Adaletsiz yasalar ve katile yol gösteren yargı düzeni bir an önce harekete geçmeli, Kadın Hakları ile ilgili gerekli düzenlemeler yapılarak yitirdiğimiz kadınlardan ve tüm dünya kadınlarından özür dilenmelidir.

 

Son güncelleme: 07:50 - 09.03.2016