Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Burdur’da Bizans kilisesi keşfedildi
Burdur’da Bizans kilisesi keşfedildi
Burdur’un Bucak ilçesinde yer alan Avdancık Köyü’nde, Bizans dönemine ait kaya kilisesi keşfedildi.
Kültür Sanat 23 Ocak 2016 - 18:08

2015 yılı Kremna ve Çevresi Yüzey Araştırmaları sırasında Burdur'un Bucak ilçesinde yer alan Avdancık Köyü'nde, Bizans Dönemi kaya kilisesi ortaya çıktı. Köy sakinleri, keşfedilen kilisede eskiden altı kapı olduğunu, hatta 1970'li yıllarda kapılardan üçünün ayakta olduğunu söylemekte. Ancak geçen süre içinde söz konusu kapıların defineciler tarafından tamamen tahrip edildiği belirtiliyor.

Burdur'da Bizans kilisesi

Yaklaşık olarak 10.50×10.50 m. Ölçülerindeki kilisenin tabanında dağınık halde siyah tesseralar ve sıva izleri bulunuyor. Kuzeybatı köşesinde ise Aziz Martir'e ait bir mezar yer alıyor. Kuzeyindeki küçük mağaranın önü taş duvarla örülmüş ve üzeri freskolarla kaplanan kilisenin esas önemli noktası apsisinin üstünde yer alan kayalığın üzerinde büyük bölümü tahrip durumda Hristiyanlıkla ilgili ikonaların bulunması.

GRAFFİTİ VE YAZI ŞEKİLLERİ TESBİT EDİLDİ

Arkeofili’nin haberine göre; Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Kremna ve Çevresi Yüzey Araştırmaları Başkanı Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Metin, kiliseye ait freskolardaki ikonaların heyecan verici güzellikte olduğunu söyledi ve Hristiyanlıkla ilgili önemli betimlerin resmedildiğini, bunlar içerisinde Meryem'e müjde, Hz. İsa'ya tapınmaya gelen doğulu atlı kahin krallar, Kudüs'e giriş ve mandorla içerisinde eleusa (şefkatli) Meryem ikonalarının yer aldığı tasvirlerin yanı sıra graffiti yazı ve şekillerin tespit edildiğini ifade etti.

Kremna ve Çevresi Yüzey Araştırmaları bilim heyet üyesi Öğr. Gör. Salih Soslu ise, freskolar incelendiğinde, tasvir edilen figürlerin (insan, melek, at) ağırlıklı olarak uzatılmış, yüzlerin ise genellikle narin ve gerçekçi yapıldığını belirtti. Soslu, “Bir figürün giydiği elbisenin kat kat helozonik kıvrımlar halinde uçuşur gibi işlenmesinin ve arka planda kale-sur duvarı gibi mimari formların kullanılması freskolarda ayrıntıya yer verildiğinin kanıtıdır. Ayrıca elbise şekillerinin uçuşur gibi resmedilmesi ise ümitsizliğin yerini umuda yani kurtuluşa bıraktığının bir başka anlatım ifadesidir.” dedi.

 

Son güncelleme: 15:36 - 27.01.2016