Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Bursadaki heykele saldırı
Bursadaki heykele saldırı
Bursa'da yer alan 'Özgür Olmak' adlı heykeli boyayla tahrip ettiler
Kültür Sanat 7 Temmuz 2016 - 10:49

Bursa'nın Nilüfer ilçesinde 2011 yılında düzenlenen Uluslararası Kuzgun Acar Heykel Sempozyumu'nda Vietnamlı sanatçı Van Hoang Huynh tarafından yapılan ve Konak Kültürevi önünde sergilenen “Özgür Olmak” adlı heykele siyah boya ile saldırdılar.

heykel

Heykelin Uluslararası Kuzgun Acar Heykel Sempozyumu'nda yapılan değerli bir eser olduğuna ve yıllardır aynı yerde sergilendiğine dikkat çeken Nilüfer Belediye Başkanı CHP'li Mustafa Bozbey saldırıyı kınadı. Başkan Bozbey, “Bu yapılan sanata, kültüre saldırıdır. Bu eseri yapan sanatçıya saygı duymak gerekir. Ben bu saldırıyı düzenleyen kişi veya kişileri kınıyorum. Heykellere düzenlenen saldırıları kınıyorum. İnanıyorum ki Nilüfer halkı heykellerini, sanat eserlerini koruyacaklardır” dedi.

Yakın zamanda da İzmir'deki bir metro istasyonunda bulunan “Müzisyen” adlı ahşap heykel de müstehcen olduğu iddiasıyla Serdar Kelça adlı saldırgan tarafından iki kez kırılmıştı.