Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Bursalı çiftçi tarlada 1500 yıllık küp buldu
Bursalı çiftçi tarlada 1500 yıllık küp buldu
Bursa'nın Eski Karaağaç Mahallesi'nde bir çiftçi, tarlasında traktörle çalışırken toprak altında gömülü bir küp buldu
Kültür Sanat 20 Ağustos 2016 - 12:17

1500 yıllık olduğu tahmin edilen küpü bulan çiftçi durumu jandarmaya bildirdi. Bursa Arkeoloji Müzesi’nden gelen bir ekip, tarihi küpü tarladan çıkardı.

bursa2

ESER, ROMA DÖNEMİNE AİT

Domates hasadı ardından traktörle tarlasını sürerken göçük fark eden çiftçi, önce bunun bir kuyu olabileceğini düşündü. Traktöründen inerek çukurun yanına giden çiftçi ağzı yassı taşla kapalı büyük bir küpün olduğunu fark etti. Çiftçinin haber vermesi üzerine tarlaya gelen jandarma tarihi eser olması nedeniyle küpün uzmanlar tarafından çıkartılmasına karar verdi. Bursa’dan gelen uzmanlar tarafından Jandarma gözetiminde yapılan kazı sonucu, çıkarılan küp incelenmek üzere Bursa Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü’ne götürüldü.

bursa3

DHA’da yer alan habere göre, yapılan ilk inceleme sonucu Roma dönemine ait ve 1500 yıllık olduğu tahmin edilen 1,5 metre yüksekliğindeki küpün ağız genişlik çapı ise 55 santimetreye yakın olduğu tespit edildi.

Son güncelleme: 12:58 - 20.08.2016

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.