Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Büyük Oyun-İlk Darbe 12 Kasım’da sahnelenecek
Büyük Oyun-İlk Darbe 12 Kasım’da sahnelenecek
Yönetmenliğini Kenan Korkmaz'ın üstlendiği, senaryo uyarlamasını Yusuf Akçay'ın yaptığı 'Büyük Oyun-İlk Darbe' 12 Kasım'da tiyatroseverlerle buluşacak
Kültür Sanat 11 Kasım 2016 - 18:17

Modern Türkiye tarihinin ilk siyasi darbesi olarak görülen Sultan Aziz'in tahttan indirilmesi ve ardından şüpheli ölümünü de kapsayan Osmanlı'nın çalkantılı dönemi “Büyük Oyun / İlk Darbe” adıyla oyunlaştırıldı. Esenyurt Belediyesi'nin tüm prodüksiyonunu üstlendiği ve Yusuf Akçay'ın yazıp, Kenan Korkmaz'ın yönettiği tiyatro oyunu, Türkiye'nin darbeler tarihini ve 150 yıldır oynanan “Büyük Oyun”u sorguluyor. Son olarak 15 Temmuz'da sahnelenen “Büyük Oyun”un şifrelerinin çözüldüğü “İlk Darbe” oyunu 12 Kasım Cumartesi günü seyirciyle buluşuyor.

buyuk-oyun2

Cemal Reşit Rey’de sahnelenecek oyuna ilişkin açıklamada bulunan yönetmen Kenan Korkmaz, “Bu oyun yaklaşık 4 yıldır repertuvardaydı. Fakat yüksek bütçeli bir oyun olduğu için metni ilk elime aldığımda açıkçası bunu kaldıracak bir potansiyel göremedim” dedi.

Yönetmen Korkmaz, Esenyurt Belediyesi’nin, “Sponsorluğunu biz yaparız” dedikten sonra çalışmalara başladıklarını kaydederek, “Ramazan ayı içerisinde oyunun okuma provalarına ve kast çalışmalarına başladık. Derken talihsiz 15 Temmuz oldu. 15 Temmuz’dan sonra süreci biraz hızlandırdık. Oyuncu kadrosunu tamamlamada hızlanırken, kaliteyi daha ne kadar yukarıya çekebiliriz diye düşündük. Bir taraftan da metin üzerinde, o hain darbe girişiminden sonra bir gönderme olmalı diye metni baştan aşağı revize ettik” diye konuştu.

Tarihsel oyunlarda seyirciyi yakalama sıkıntısının olduğuna değinen Korkmaz, günümüze göndermeler olduğu için projenin içine sindiğinin altını çizdi.

Son güncelleme: 18:19 - 11.11.2016