Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Cahit Sıtkı Tarancı yıllar sonra okurla buluşuyor
Cahit Sıtkı Tarancı yıllar sonra okurla buluşuyor
Cahit Sıtkı Tarancı’nın ailesine ve dostlarına yazdığı mektuplar, ölümünün 60.yılında yeniden okurla buluşuyor
Kültür Sanat 6 Eylül 2016 - 10:53

“Güzel şiir yazmaktan başka ihtirasım yoktur” diyen “Otuz Beş Yaş” şairi Cahit Sıtkı Tarancı ölümünün 60'ıncı yılında mektup ve makaleleriyle anılıyor.

2

Ünlü şairimiz Cahit Sıtkı Tarancı’nın, ablası Nihal'e ve aile fertlerine yazdığı mektuplar ise “Evime ve Nihal'e Mektuplar” kitabında toplandı. Her iki eser şairin edebiyat anlayışına dair sevenlerine önemli bilgiler sunarken, iç dünyasına dair çok önemli ipuçları verdiği gibi dönemin atmosferine de ışık tutuyor.

“ANNE BENİ NİYE DOĞURDUN?”

Prof. Dr. İnci Enginün'e, bizzat Nihal Erkmenoğlu'ndan aldığı mektuplardan hareketle hazırladığı “Evime ve Nihal'e Mektuplar'ı sorduk. “Bu mektuplarda, her okuyucu kendisinin gelecek hayallerini, büyüme sıkıntılarını hatırlar” diyen Enginün ön plana çıkan noktaları şöyle anlatıyor, “Aile içindeki ufak tefek gerilimler, büyüme buhranları içinde daima ön plana geçen Cahit Sıtkı'nın sevgi ve iyilik dolu şahsiyetidir. Eline geçen fırsatları, parayı kardeşleriyle paylaşan, hiçbir zaman hodgam olmayan, iyi kalpli bir çocuk ve genç portresiyle karşılaşan okuyucu, onun çirkinliğe inandığı için ne kadar mutsuz oluşunu da, kardeşinin sözlerinde teselli bulduğunu da gösterir. Annesine olan sevgisi kadar, bir de serzenişi vardı. Şiirine de yansımış olan sorusu: Annesine beni niye doğurdun der. Yaşamak onun için mutsuzluktur. Öte yandan hayatı çok da sever. Ölümün gölgesinde dünya çok cazip görünür” .