Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
‘Canım Kardeşim’ ile dünyada bir ilk
‘Canım Kardeşim’ ile dünyada bir ilk
Görme engelli çocuklar için dünyada bir ilk... 'Hayal Ortağım' projesi kapsamındaki ilk çocuk filmi olan 'Canım Kardeşim Benim: Uzaylılar mı Gelmiş?' filminin keyfini, bütün çocuklar gibi görme engelli çocuklar da hiçbir görsel ayrıntıyı kaçırmadan çıkarabilecek.
Kültür Sanat 14 Ekim 2016 - 12:28

Artık görme engelli çocukların da izleyebileceği bir çocuk filmi var. ‘Hayal Ortağım’ projesi kapsamında ‘Canım Kardeşim Benim: Uzaylılar mı Gelmiş?’ sinema filmi, görme engelli çocuklara da ulaşarak dünyada bir ilk olmayı başardı. Bu proje kapsamında, sesli betimleme yöntemi ile bütün çocuklar bu filmi engelsizce izleyebilecek.

canim-kardesim

Bu ay gösterime giren ‘Canım Kardeşim Benim: Uzaylılar mı Gelmiş?’ çocuk filmini, ayrıntılı sesli betimlemeler sayesinde görme engelli çocuklar da izleyebiliyor. Görme engellilerin cep telefonlarından 8020'yi arayarak ya da mobil uygulama ve web sitesi üzerinden erişebildikleri “Hayal Ortağım” uygulaması sayesinde dünyada bir ilk gerçekleşiyor.

canim-kardesim-2

2011 yılında, Turkcell'in stratejik ortaklığı ile hayata geçirilen sinemada sesli betimleme, görme engellilerin ekstra donanım, aparat veya hiçbir yazılıma gerek olmadan, sinemada Hayal Ortağım üzerinden filmlerin sesli betimlemelerini alabilmelerini sağlıyor. Ses tanıma teknolojisiyle geliştirilen “Hayal Ortağım Sinema” sayesinde, görme engelliler vizyondaki filmleri herkesle aynı anda hiçbir görsel ayrıntıyı kaçırmadan takip edebiliyorlar.

canim-kardesim-5

“Cepten Sesle Betimleme”, filmin kilit noktası olan çevre, mekân, kişi da objeye dair özelliklerin, diyalogsuz, sahnelerin sesle aktarılabilmesi ve bu sayede görme engellilerin kesintisiz film keyfi yaşaması amacıyla geliştirildiği. Uygulamada, anlatıcı ses, ortamı ve oyuncuları ayrıntılarıyla tasvir ediyor. Böylece görme engelliler de filme ilişkin bilgilere diğer sinema izleyicileri kadar sahip oluyor ve sinemada bulunmaktan daha fazla tat alabiliyor. Görme engellilere sevdikleriyle birlikte sinemaya gitmenin keyfini yaşatan “Cepten Sesli Betimleme” uygulaması Türkiye'nin dört bir yanındaki sinema salonlarında aynı anda hizmete girdi.

canim-kardesim-3

FİLMİN KONUSU:

CANIM KARDEŞİM BENİM: UZAYLILAR MI GELMİŞ?

Sevilen animasyon dizisi CANIM KARDEŞİM'in sinema filmi “Canım Kardeşim Benim: Uzaylılar mı Gelmiş?”te, Canım Kardeşim ailesi Galip beyin önerisi üzerine orman evinde tatil yapmaya giderler. Mine , Müge ve Mete orman da eğlenirken Mete ortadan kayıp olur. Ormana komik uzay araçları ile gelen iki uzaylı KOF ve TOSTOS bulurlar. Mete dereye kapılıp büyük tehlike atlatırken TOSTOS sayesinde derenin sularına kapılmaktan kurtulur. Bunu gören Mine ve Müge hemen iki sevimli uzaylı ile arkadaş olurlar.

canim-kardesim-afis

Uzaylıların amacı bir Türk ailesini tanımak onların sosyal yaşamlarına ait bilgiler edinmektir. Mine ve Müge uzaylılar ile babaları Galip bey ve anneleri Lale hanımı tanıştırmaya söz verirler.

 

Mine ve Müge eve döndüklerinde Galip beye uzaylılar ile ilgili sorular sorup, uzaylılar ile ilgili görüşlerini öğrenmeye çalışırlar. Galip bey ‘uzaylı var mı yok mu bilmem ama uzaylıların işi gücü yok da buralara mı gelecekler‘ deyip fikrini açıklar. Çocuklar aileleri ile uzaylı dostlarının tanışması hatta dost olmaları için her fırsatı denerler.

Son güncelleme: 12:44 - 14.10.2016