Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Cemal Süreya’dan aşk şiirleri antolojisi
Cemal Süreya’dan aşk şiirleri antolojisi
Cemal Süreya’nın edebiyatımızın özel kalemlerinden seçtiği aşk şiirleri, İnkılâp Kitabevi etiketiyle raflardaki yerini aldı.
Kültür Sanat 4 Mart 2016 - 08:21

Kitapta bulunan 100 şiirin hemen hepsi 1923'ten, büyük çoğunluğu 1940'tan sonra yazılmıştır. Cemal Süreya şiirleri herhangi bir sıraya göre değil, serpiştirilerek koymuştur. Şairlerin eğilimlerini belirten şiirleri koymaya dikkat etmiştir. Böylece klasik, romantik, patalojik yönsemeler taşıyan aşk şiirleriyle ülkücü, savaşçı şiirler yanyana gelmiştir.

 

Aşkın, sevginin, lirizmin şiirdeki izini süren 100 Aşk Şiiri, şairlerin genel eğilimlerini resmeden şiirlerden oluşuyor. Türk şiirinin güçlü sesi, İkinci Yeni'nin öncü ve kurucu şairi Cemal Süreya'nın edebiyatımızın özel kalemlerinden seçtiği aşk şiirleri, Divan şiirinin parıltılı ve geniş zamanı içinde dönen aşk anlayışından uzaklaşan Türk şiirinde, Cumhuriyet sonrasında yazılan şiirlere ruh veren bir perspektifle okuyucusunu baş başa bırakıyor. “Aşkın büyük bir tutku olması ya da büyük bir tutku halinde şiire akması ilk Yahya Kemal ve Ahmet Haşim'le başlamıştır,” diyen Cemal Süreya, kendisine yeni yollar arayarak, dal budak sararak genişleyen, kendi yatağında akan şiirimizin aşka nasıl baktığını elinizdeki bu özel antolojide gösteriyor.

Ahmed Arif'ten Edip Cansever'e, Sait Faik Abasıyanık'tan Attilâ İlhan'a, Nâzım Hikmet'ten Yahya Kemal Beyatlı'ya edebiyatımızın en önemli birçok şairinin aşk üzerine yazdığı şiirleri bu kitapta bulacaksınız.

Son güncelleme: 09:23 - 04.03.2016