Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Çocuklara Aziz Sancar’ı tanıtmak için…
Çocuklara Aziz Sancar’ı tanıtmak için…
KaraKarga Junior, genç okurlara bilim insanlarını ve sanatçıları çizgi romanla sunmayı sürdürüyor. 'Dünyaya Yön Verenler' serisi, bu kez Nobel ödüllü bilim insanı Aziz Sancar’ın hikayesini anlatıyor.
Kültür Sanat 28 Temmuz 2017 - 13:01

2015 yılında Nobel Kimya Ödülü’nü kazanan Aziz Sancar’ın çocukluğundan Nobel'e uzanan yaşam öyküsü, Karakarga’nın ‘Dünyaya Yön Verenler’ serisinde yer aldı ve çocuklarla buluştu. Kitabın arka kapağına yazan Nebil Özgentürk, şunları kaleme aldı: “Kimileri saatlerce yürür yıldızların altında keyifle; o ise laboratuvarlarda kaldı hep sabırla, en keyiflisinden… Kimi insan, tatil düşleri kurar; o ise insana dair buluş hayalleriyle yaşadı hep… Herkes, yanında sevdiğinin fotoğrafını taşır; o ise DNA onarım haritasını… Aziz Sancar, Mardin’in Savur ilçesinde, kalabalık bir çiftçi ailesinde doğdu. Hayatını bilime adadı, bilimi hayata aktardı… Nobel Ödülü’nün ardından ülkemizde ortak sevginin, ortak aklın ve vicdanın adı oldu.”

azizsancar