Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Çocuklara kitap okumayı sevdirecek
Çocuklara kitap okumayı sevdirecek
Okul Psikolojik Danışmanı ve yazar Özge Doğar, okuma alışkanlığının küçük yaştan çocuklara verilmesi gerektiğini ve bunun önemini hala anlamamış olmamızdan yakınarak, bu eksikliği gidermek için harekete geçti.
Kültür Sanat 27 Eylül 2016 - 14:50

Çocukların kitap okuyarak, çeşitli ve düşüncelere bakış açısını geliştirebileceğini belirten Doğar, “Kitap okuyan çocuğun empati yeteneği güçlenir, kendisinden başka canlıların olduğunu kavrar ve dünyayı bir bütün olarak algılar” dedi. Doğar şöyle konuştu: “Bu algılayış onu barıştan yana sorgulama yeteneğine sahip bir birey yapar. Çocuklara yönelik okuma atölyesi çalışmasında sadece çocuklara kitap okumayı sevdirmek amaçlanmıyor. Bu tek başına yeterli olmazdı zaten. Anne ve babaların da bu çalışmaya destek vermeleri önemli. Çocuk model olarak öğreniyor ve ilk modeli ebeveynleri. Atölye çalışmasında ilk yapılan bu yüzden anne ve baba okulu. Çocuklarla yapılan çalışma anne ve babayla yapılan çalışmalar, bir alışkanlığın oturması için başlangıç, ama yeterli değil. Ailelerin başlangıçları iyi değerlendirip evde bunun devamını sağlamaları gerekir.” Özge Doğar çocuklara yönelik bir projenin de ev sahipliğini yaptığını belirterek, “1 Kitap 1 Kamera 5000 Çocuk” adını verdiği sosyal projesiyle, imkânı olmayan çocuklara kitap okuma alışkanlığı ve fotoğraf çekme kültürüne sahip çıkmalarını amaçlıyor.

kitap-ic