Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Contemporary İstanbul rekorla kapattı
Contemporary İstanbul rekorla kapattı
Contemporary Istanbul, sona erdi. Bu yılki etkinliğe 80 binden fazla sanatsever akın etti. İstanbul’un sahip olduğu sanat ortamında çeşitli galerilerde ve müzelerde yer alan sergiler ve 15. İstanbul Bienali ile birlikte bu rakam bir rekor kabul ediliyor. Fuarda toplam 55 milyon dolar değerinde eser satışa çıktı.
Kültür Sanat 18 Eylül 2017 - 11:50

Lütfi Kırdar Rumeli Salonu ve İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenen ve 5 gün süren CI’de 42'si yabancı olmak üzere, toplam 73 galerinin yanı sıra, yaklaşık bin 500 sanat eseri İstanbullu sanatseverlerle buluştu. Fuarda sergilenen eserler arasından 500 bin Euro'ya satışa sunulan Victoria Miro Galeri'den Yayoi Kusama'nın Infinity – Nets [Sotoa]'sı, 500 bin Dolar'a satışa sunulan Dirimart'ın Fahrelnissa Zeid'in, 380 bin Dolar'a satışa sunulan Marlborough Gallery‘den Manolo Valdes'in Retrato con Marco'su, adedi 250 bin TL'ye satışa sunulan 5 adet Art On İstanbul'dan Mithat Şen'e ait İstif Serisi'nden Küre bir'i, 130 bin Pound'a satışa sunulan Vigo Gallery'den Ibrahim El-Salahi'nin Flamenco Dancers'ı, 62 bin Euro'ya satışa sunulan
 Victor Lope'den Salustiano'nun Presente Pluscuamperfecto'su, 65 bin Dolar'a satışa sunulan Dastan's Basement'tan Sahand Hesamiyan'ın Nahankhane'si, 45 bin TL'ye satışa sunulan Pg Art Gallery'den Mehmet Sinan Kuran'ın Fiftysixdoublezero'su alıcı buldu. Pilevneli Galeri'den 40 bin Dolar'a satışa sunulan Ahmet Güneştekin'in Çürüme isimli videosu ise Yunanlı bir koleksiyonerle buluştu.

contemporaryistanbul3
‘İSTANBUL ARTIK BAMBAŞKA’

Kapanış gününde konuşan Contemporary Istanbul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli,”Bu yıl fuarı 15.İstanbul Bienali'yle aynı günlerde düzenledik. Bu çok önemli bir hamleydi. Bu gerçeği gören, anlayan galeriler ve müzeler haftaya katıldılar. Çok dikkat çekici sergiler düzenlediler. Tüm bu hareket İstanbul'u bir anda dünya sanat haritasında çok önemli ve çarpıcı bir noktaya yerleştirdi. Bugün daha önce belirttiğim gibi dünyada bambaşka bir İstanbul var” dedi.

contemporaryistanbul4

‘FUAR TÜRKİYE’NİN POTANSİYELİNİ GÖSTERİYOR’

Fuarı ziyarete gelen Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik de “Burası Türkiye'nin büyük potansiyelini gösteriyor. Dünyanın her yerinden sanat galerileri tarafından ziyaret ediliyor. Gözlemlediğim kadarıyla da her sene standartları yükseliyor, dünyanın uluslararası sanat alanında önemli oyuncuları ve galerileri Contemporary Istanbul'a geliyor. Bu fuar Türkiye'nin tanıtılması açısından çok önemli. Vatandaşlarımızın, gençlerin Contemporary Istanbul'a gösterdiği ilgi de gurur verici” diyerek izlenimlerini paylaştı.

Contemporary Istanbul'un bir sonraki edisyonu 13-16 Eylül 2018 tarihleri arasında gerçekleşecek.


Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.