Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Contemporary İstanbul saldırısı ile ilgili resmi açıklama yapıldı
Contemporary İstanbul saldırısı ile ilgili resmi açıklama yapıldı
Contemporary İstanbul’un Lütfü Kırdar Kongre ve Güzel Sanatlar Merkezi’nde gerçekleşen saldırı üzerine açıklama yapıldı
Kültür Sanat 6 Kasım 2016 - 15:41

Bu yıl 11'ncisi düzenlenen Contemporary İstanbul'un Lütfü Kırdar Kongre ve Güzel Sanatlar Merkezi'nde gerçekleşen açılışa, kendilerini Milli Görüş hareketinden gören bir grubun saldırsından sonra beklenen açıklama geldi. Grup, ressam Ali Elmacı'nın İsabel Croxatto Galeria'nın alanında bulunan işine tepki gösterdiği ve sosyal medyada örgütlenerek Lütfi Kırdar'a geldikleri belirtilmişti.

sergi2

Ressam Ali Elmacı'nın Osmanlı padişahı 2. Abdülhamid'in yüzünü kadın bedeni formundaki bir heykele resmetmesine tepki gösteren grup heykelin kaldırılmasını talep ederken, eser sahibi Ali Elmacı “Taşkınlık yapmaya çok müsait bir gruptu ve orada tatsızlık yaşansın, olay büyüsün istemediğim için evet, heykeli standı basan grubun talebi üzerine kaldırdım.” açıklamaısnda bulundu.

Olay sanatseverler tarafından sosyal medyada tepki görmesi üzerine Contemporary'den basın açıklaması yapıldı. İşte o açıklama:

“Kamuoyunun dikkatine…

Contemporary İstanbul'da sergilenen bir heykele yönelik bugün bir saldırı gerçekleştirildiği yolunda sosyal medya ve bazı internet sitelerinde yayılan haberlere ilişkin kamuoyunu doğru bilgilendirme zorunluluğu doğmuştur.

İstanbul Kongre Merkezi ve Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleştirilen çağdaş sanat fuarına Şili'den katılan Isabel Croxatto Galleria'nın önüne gelen bir grup, sergilenen bir heykele karşı hassasiyetlerini bildirerek, kaldırılmasını talep etmiştir. Galerinin sahibi İsabel Croxatto da, fuarın kapanış saatine denk gelen bir zamanda gerçekleşen bu talep üzerine heykeli alandan kaldırmıştır.

Ancak olayın duyulmasının ardından galeriye gelen Contemporary İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli, kaldırılan eseri tekrar yerine konulmasını sağlamıştır. Söz konusu heykel, fuarın kapanışına kadar yerinde sergilenmeye devam edecektir.

Saygılarımızla”