Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Da Vinci’nin izleri Antalya’da
Da Vinci’nin izleri Antalya’da
Leonardo Da Vinci’nin icatlarının yer aldığı "Leonarda Da Vinci’nin Dünyası" isimli sergi, EXPO 2016 Antalya'da ziyarete açıldı
Kültür Sanat 20 Mayıs 2016 - 13:10

‘Çiçek ve çocuk’ temasıyla gerçekleşen ve 53 ülkenin katılımıyla başyalan EXPO 2016 Antalya, birbirinden farklı etkinliklere katılma imkanı sunuyor. EXPO 2016 Antalya Kongre Merkezinde ziyarete açılan “Leonardo3: Leonardo da Vinci'nin Dünyası – Makineler” isimli sergi, ziyaretçilerine tarihi serüven yaşatacak.

antalya

CİHAN’da yer alan habere göre; Sergide Leonardo da Vinci'nin uçuş, müzik, mimari ve mekanik üzerine 20 tasarımı yer alıyor. Başta İtalya olmak üzere dünyanın pek çok ülkesine de giden sergide ziyaretçiler ilk kez, Leonardo'nun en önemli el yazması olan Atlantik El Yazması’nın (Codex Atlanticus) sayfalarını birer birer çevirme fırsatı da buluyor. Ziyaretçiler bu el yazmasına iki mega ekran üzerinden, doğrudan erişim sağlayabiliyor. Ayrıca sergide Fransa Kralı'nın huzurunda yürümesi ve ona zambak takdim etmesi için inşa edilen Mekanik Aslan’ın maketi de bulunuyor. Mekanik Aslan'ın 3 metrelik ilk gerçek boyutlu canlandırmasının yanı sıra Antalya'da sergilenen Uçan İki Kişilik Bisiklet’in gösterimi de dünyada bir ilk olma özelliği taşıyor.

Büyük dahinin tasarladığı viyola gibi ses çıkaran taşınabilir klavsen ve gerilebilir davulun yanı sıra Leonardo'nun uçma hayalinden yola çıkarak tasarladığı Büyük Uçurtma, Mekanik Yarasa, Hava Burgusu’nun maketleri de sergide yer alıyor.

15 TEMMUZ’A KADAR GÖRÜLEBİLİR

Hakiki bir 15. yüzyıl robotu olma özelliği taşıyan Robot Asker'in aslına uygun maketi, serginin en dikkat çeken parçalarından biri. Çok Toplu Savaş Gemisi'nin maketi de yine Leonardo 3'e özgü olan bir diğer model.

EXPO 2016 Antalya Kongre Merkezi'nin birinci katında yer alan değerli sergi 15 Temmuz’a kadar 10.00-20.30 saatlerinde gezilebilecek