Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Devrimci filozof Voltaire ve Aydınlanma Dönemi
Devrimci filozof Voltaire ve Aydınlanma Dönemi
Aydınlanmaya ışık tutan Fransız yazar, filozof Voltaire ve dünya tarihine bıraktığı miras...
Gamze KAYA
Kültür Sanat 30 Mayıs 2016 - 15:56

Asıl adı François Marie Arouet olan Fransız düşünür Voltaire ölümünün 238’nci yılında da unutulmadı.

voltaire2

Voltaire, 21 Kasım 1694 hasta ve zayıf bedeniyle dünyaya geldi. Yaşayacağına ihtimal dahi verilmeyen Voltaire, meraklı ve araştırmacı bir çocuktu. 3 yaşında ezbere bildiği La Fontaine Masalları ve büyüdükçe okuduğu sayısız kitaplar, yaşamı boyunca sorgulayıcı ve üretici bir birey haline getirdi onu. İnsan hakları konusundaki tezleri ve felsefi yazılarıyla dünyanın dikkatini çekmeyi başaran Voltaire, bütün dogmaları redderek, özeleştiriyi karakteriyle bütünleştirmiş ve Fransız müesseselerini akılcı hicivleriyle yermiş, yön gösterici, toplumu harekete geçirici bir rol oynamıştır.

YAŞAMI SÜRGÜNLE GEÇTİ

Sanat okulundan mezun olan genç yazarın babası oğlunun avukat olmasını istiyordu. Fakat Voltaire, kendini şiire ve yazıya adamış heyecanlı bir gençti. Paris’te bir avukatın asistanı olarak çalışıyormuş gibi görünüp bütün gününü hicivsel şiirler yazmaya ayıran Voltaire, babasının baskılarına rağmen üretmiş; bu iradenin acı meyvesini, Kral XV. Louis’nin naibi, Orléans Dükü, II. Philippe’yi konu alan bir yazısından dolayı hapse atılmakla yemiştir. Oradayken çıkış yaptığı piyesi Oedipe’yi kaleme almış ve Voltaire ismiyle tanınmaya başlamıştır.

voltaire

“EĞER TANRI GERÇEKTEN YOKSA ONU YARATMAMIZ GEREKİR”

Olayları eleştirel bir dille ele alması, Voltaire’in başına birçok kez iş açmış fakat yine de geri adım attırmamıştır. 3 yıllık İngiltere sürgününde Shakespeare'’i örnek almış Shakespeare ile kıyasında onu yendiğini savunmuştur. in konusunda ortaya attığı fikirler nedeniyle Katolik din adamlarının nefretiyle karşılaşmış Deist yazar, Aydınlanma döneminde yalnızca Fransa değil dünya milletlerine hafızalardan silinmeyecek tezler sürmüştür. “Eğer tanrı gerçekten yoksa, onu yaratmamız gerekir” tezi, döneminde büyük tartışmalara yol açmıştır.

Tarihten, sanattan ve bilimden etkilenen ünlü filozof, karşılaştığı zorluklara rağmen yazmaktan asla vazgeçmemiş, tarihte inadıyla bilinen düşünürlerden olmuştur.

Son güncelleme: 16:05 - 30.05.2016