Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
DiCaprio’nun Oscar yolculuğu
DiCaprio’nun Oscar yolculuğu
Dün gece gerçekleşen 88. Oscar töreninde 'En İyi Erkek Oyuncu' ödülünü The Revenant'taki rolüyle Leonardo DiCaprio aldı.
Gizem ÖZLEN
Kültür Sanat 29 Şubat 2016 - 15:04

88. Oscar Ödülleri’nin kuşkusuz en fazla konuşulan ismi ABD’li aktör Leonardo DiCaprio oldu. DiCaprio, 6. adaylığından sonra The Revenant filmiyle ‘En İyi Erkek Oyuncu’ ödülünü aldı. En başından Oscar’ın favori ismi olarak gösterilen yakışıklı oyuncu geceye damgasını vurdu.

DiCaprio’nun The Revenant’tan önce Oscar’a aday olduğu filmler ise şöyle…

1. What’s Eating Gilbert Grape (1993)

Oyuncunun Oscar yolculuğu küçük yaşlarda başladı. Johnny Depp ile henüz 9 yaşındayken oynadığı What’s Eating Gilbert Grape ile En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu olarak aday gösterildi. Ancak o senenin ödülü alan ismi The Fugitive filmindeki rolüyle Lee Jones oldu.

2. The Aviator (2004)

Leonardo DiCaprio, Howard Hughes’in gençlik yıllarını canlandırdığı The Aviator ile 2004’ün ‘En İyi Erkek Oyuncu’ ödülüne aday gösterildi. Film birçok dalda Oscar toplamasına rağmen DiCaprio ödülü Jamie Foxx’a kaptırdı.

3. Blood Diamond (2006)

Kariyerinin zirvesindeki oyuncu 2006 yılında Blood Diamond filmiyle yeniden En İyi Erkek Oyuncu ödülüne aday oldu. DiCaprio’nun 3. adaylığında ise ödülü The Last King of Scotland filmindeki rolüyle Forest Whitaker aldı.

4. The Wolf Of Wall Street (2013)

DiCaprio, 2013’ün en başarılı filmlerinden olan The Wolf Of Wall Street ile 4. kez Oscar’a aday oldu. Ünlü borsacı Jordan Belfort’u canlandırdığı film ile En İyi Erkek Oyuncu ödülüne aday oldu. Bu kez de Oscar’ı Dallas Buyers Club filmindeki rolüyle Matthew McConaughey aldı.

5. The Wolf Of Wall Street (En İyi Film dalında)

Başrolünü oynadığı ve aynı zamanda prodüktörlüğünü yaptığı The Wolf Of Wall Street filmi ‘En İyi Film’ dalında Oscar’a aday gösterilse de o yılın kazananı 12 Years a Slave oldu.

6. THE REVENANT (2015)

Unutulmaz filmlere imza atmış, başarılı oyuncu Leonardo DiCaprio en sonunda The Revenant filmiyle istediğini aldı. 88. Oscar Ödülleri’nde 23 yıl sonra ‘En İyi Erkek Oyuncu’ ödülünü kazandı.

Son güncelleme: 16:12 - 29.02.2016
Etiketler