Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Doğaçlama Tiyatro seyirciyle buluşuyor
Doğaçlama Tiyatro seyirciyle buluşuyor
Umut Sahnesi ve İstanbulimpro'nun ortak gerçekleştirdiği 2 haftalık atölye çalışmasının ardından sergileyecekleri oyun, bugün ve yarın ücretsiz olarak seyirciyle buluşacak
Kültür Sanat 9 Temmuz 2016 - 12:18

Adana’da faaliyet gösteren Umut Sahnesi ve Türkiye’nin tanınmış tiyatro topluluklarından İstanbulimpro’nun ortak gerçekleştirdikleri 2 haftalık atölye çalışmasının ardından sergileyecekleri oyun, bugün ve yarın saat 20.00’de Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde ücretsiz olarak seyirci ile buluşacak.

tiyatro

Önceden bir kurgu olmaksızın sahne performansının anlık olarak oluşturulması ile yapılan doğaçlama tiyatro atölyesinin yürütücülerinden Mahmut Fikirsindi, doğaçlama tiyatronun gösteriden çok katılımcıların temel doğaçlama prensipleri ile günlük hayatlarının kesiştiği yerlerin farkında olmaları olduğunu söyledi.

Katılımcıların ve bu farkındalık sayesinde önceden çalışma ezber vs gerekmeden sahnede doğaçlama bir performans gerçekleştirdiklerini anlatan Fikirsindi, “Kendine inanmak, kendine güvenmek, kendi potansiyelinin farkına varmak, kişiyi var eden, kişinin kendini ifadesini kolaylaştıran başka bir deyişle kendi hikayesini yaşamasına ve anlatmasına yardımcı olan kavramlardır. Kendine güvenen, birlikte eğlenmeyi ve üretmeyi amaçlayan bir ekip olarak sizleri oyunumuza davet ediyoruz” dedi.

dogaclama

İHA’da yer alan habere göre, atölye'nin yürütücülerinden Adana'da faaliyet gösteren Umut Sahnesi'nin Genel Sanat Yönetmeni Şahin Kelleci ise çok verimli ve keyifli geçen atölye çalışmalarının bitmesine katılımcıların üzüldüklerini belirterek gösteriyi heyecanla beklediklerini dile getirdi. Doğaçlama tiyatroda oyunların tekrarı olmadığını dile getiren Kelleci, “Doğaçlama Tiyatro'da metin yok, kostüm yok. Her şey o gün ve o anda oluyor ve bitiyor” ifadeleriyle seyircilerin her iki gün de oyunu izleyebileceklerine vurgu yaptı. Bu yıl atölye çalışmalarının ikincisini gerçekleştirdiklerini dile getiren Kelleci, önümüzdeki sezon da yeni atölye çalışmalarını Adana Umut Sahnesi isimli Facebook hesabından duyuracaklarını sözlerine ekledi.