Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Doğal mirasımız Tuz Gölü’ne fotoğrafçılardan destek
Doğal mirasımız Tuz Gölü’ne fotoğrafçılardan destek
Tuz Gölü'nün yok olma tehlikesine dikkat çekmek isteyen fotoğrafçılar, fotoğrafçı Salih Güler’in rehberliğinde 2013 yılından bu yana farklı zamanlarda çektikleri fotoğrafları sergiliyor.
Kültür Sanat 3 Kasım 2016 - 16:07

Tuz Gölü; özel çevre koruma alanı, birinci derece doğal sit alanı ve önemli bir kuş ve bitki alanı olmasına rağmen, üzerinde uygulanan yanlış politikalar yüzünden kuruyup yok olma tehlikesi ile karşı karşıya.

Fotoğraf: Nazan Okay

Fotoğraf: Nazan Okay

Haddinden fazla tuz işletmesine izin verilmesinin yanı sıra, binlerce kuyunun kaçak olarak açılması gölün yeraltı taban suyunda önemli ölçüde azalmaya yol açtı.

Fotoğraf: Hakkı Yıldırmaz

Fotoğraf: Hakkı Yıldırmaz

Başta flamingolar olmak üzere; birçok hayvan ve bitki türüne ev sahipliği yapan Tuz Gölü’nde hızla yaklaşılan kuraklık sonucunda, hiç de uzak olmayan bir gelecekte bu türlerin yaşama şansı kalmayacağı düşünülüyor.

Fotoğraf: Salih Güler

Fotoğraf: Salih Güler

Tuz Gölü’nde çektiği fotoğrafları ile tanınan fotoğrafçı Salih Güler, bu olumsuzluğa dikkat çekmek, süregelen yanlışlıkların önlenebilmesine ve bu doğal mirasın gelecek nesillere taşınmasına katkıda bulunmak üzere; fotoğrafı hobi ve hayatlarının anlamlı bir parçası olarak gören fotoğrafçı arkadaşları ile 2013 yılından bu yana her yıl, Tuz Gölünün insanı derinden etkileyen doğal atmosferinin estetik ile birleştirildiği “Tuz Gölü Fotoğraf Atölyeleri”ni gerçekleştiriyor.

Fotoğraf: Mehmet Emre

Fotoğraf: Mehmet Emre

Bu atölyelerde çekilen birbirinden değerli ve etkileyici fotoğraflardan oluşan “SALT TUZ” Sergisinin açılışı geçtiğimiz günlerde gerçekleştirildi.

Fotoğraf: Zeynep Sezerman

Fotoğraf: Zeynep Sezerman

19 Kasım’a kadar Teşvikiye Caddesi’ndeki FMV Galeri Işık’ta ziyaret edilebilecek olan, doğaya saygılı, sanatı ve fotoğrafı seven herkesin etkileneceği bu sergide satılacak fotoğraflardan elde edilen gelirle, öğrencilere eğitim bursu sağlanacak.

Fotoğraf: Canan Erenmemişoğlu

Fotoğraf: Canan Erenmemişoğlu

Bu projede yer alan fotoğrafçılar, gerek öğrencilerin iyi bir eğitim almalarına destek olmanın, gerekse kamuoyunda bilinç oluşturarak Türkiye'nin önemli bir doğal mirasına sahip çıkmanın gurur ve mutluluğunu yaşıyor.

Fotoğraf: Işın Akpınar

Fotoğraf: Işın Akpınar

Gölün büyülü atmosferinde farklı konseptler içeren “SALT TUZ” adlı sergide fotoğrafçılar Alp Yazıcı, Canan Erenmemişoğlu, Emel Gülseren Sarıgül, Emre Yazıcı, Ezgi Sezgin Kavlak, Hakkı Yıldırmaz, İlkem Özar, Işık Akgöl, Işın Akpınar, Mehmet Emre, Mehmet Geylan, Melih Özbek, Mine Alpar, Murat Ekşioğlu, Nazan Okay, Neslihan Yavuzer Behmuaras, Nigar Baykan, Nuray Ertürk, Özhan Yurtseven, Salih Güler, Selman Behmuaras, Semsi Spencer, Sertan Tiryaki ve Zeynep Sezerman’ın eserleri sergileniyor.

Fotoğraf: Mine Alpar

Fotoğraf: Mine Alpar