Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Doğu’nun Picasso’sundan çivili sanat
Doğu’nun Picasso’sundan çivili sanat
Ressam Haydar Ekinek, çivilerle kazıyarak yaptığı resimlerini Eskişehir'de sergiliyor
Kültür Sanat 7 Kasım 2016 - 13:30

Fırça yerine çivi kullanarak yaptığı yağlı boya tabloları ile ünlenen ve Doğu’nun Picasso’su olarak ünlenen Haydar Ekinek’in eserleri ilgi görmeye devam ediyor.

dogu2

Çocukken yaşadığı imkansızlıklardan dolayı sanatını kendince geliştirdiği yöntemlerle icra eden Ekinek, çivileri kullanarak yaptığı eserlerini Eskişehir’de görücüye çıkarttı.

Toprakana Seramik Atölyesi ve Sanat Merkezi’nde Eskişehirli sanatseverleri ağırlayan Ekinek, Paris’te açılacak olan sergisi için de çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Ressam Ekinek, “Ben Van'ın bir köyünde doğup büyüdüğüm için, o dönemlerde çok da böyle defter, kalem ve kitaplarımız yoktu. Ben topraktan, çamurdan, kilden resimler ve heykeller yapardım. Tabii sonra okula başlarken orada resim yarışmasında derecelere girdim. Beni bu tür şeyler daha da heveslendirdi. Sonra İstanbul'a geldim. İstanbul'a sanatçı olmaya geldim. Herkes şarkıcı, türkücü olmaya gelirken, ben ressam olmaya geldim. Tabi devam ettik. Eskişehir’de sergilenen bir eserimin adı ‘Toprakana' ve aynı zamanda buradaki galerinin ismi de Toprakana. Güzel bir tesadüf oldu. Umarım Eskişehir’e sanatsal anlamda bir katkı sunduk” dedi.

Son güncelleme: 14:37 - 07.11.2016