Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Don Kişot’un Ankara seferi başlıyor
Don Kişot’un Ankara seferi başlıyor
Don Kişot'un yazarı Miguel De Cervantes, ölümünün 400. yılında ülkesi İspanya başta olmak üzere tüm dünyada anılıyor.
Kültür Sanat 2 Şubat 2016 - 11:24

Elli ayrı dilde yapılacak 2 bin anma programının Türkiye ayağında “Don Kişot’un İzleri” sergisi var. Ankara Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde 1 Şubat’ta açılan sergide, Picasso ve Salvador Dali’nin yanı sıra 400 sanatçının Don Kişot resimleri yer alıyor.

Foto: Arşiv

Elindeki sıradan silahlarla dünyadaki kötülüklere, görünen-görünmeyen düşmanlara karşı savaş açan şövalye ruhlu Don Kişot’un hikâyesi, yüz yıllardır okurların ilgisine mazhar oluyor. İspanyol yazar Miguel de Cervantes Saavedra’nın yazdığı eser, dünyada en çok yayınlanan ve okunan romanların başında geliyor. Cervantes (1547-1616), ölümünün 400. yılında dünyada bir dizi etkinlikle anılıyor. Etkinliklerin en önemlileri Don Kişot sergileri. Bu amaçla Ankara’da 1 Şubat’ta açılan “Don Kişot’un İzleri/ The Traces of Don Quixote” sergisi bugüne kadar Türkiye’de açılan en kapsamlı sergi oluyor. Sergide Salvador Dali’den Pablo Picasso’ya kadar 200 sanatçının 400 eseri sanatseverlerin ilgisine sunuluyor.

Sergide Türkiye’den sanatçıların eserleri de yer alıyor. Selçuk Demirel, Utku Varlık, Onay Akbaş, Prof. Devrim Erbil, Abidin Elderoğlu, Habip Aydoğdu, Yalçın Gökçebağ, Prof. Adnan Turani, Metin Yurdanur, Prof. Özdemir Altan, Prof. Fevzi Karakoç, Prof. Zafer Gençaydın’ın aralarında olduğu 40’a yakın ünlü Türk ressam Don Kişot için hazırladığı resim ve heykellerle sergiye katkıda bulunuyor.

EN BÜYÜK DON KİŞOT KOLEKSİYONU

Ankara’da sergilenecek Don Kişot koleksiyonu, dünyanın en büyük koleksiyonu olarak kabul ediliyor. 400 eser, Almanya’nın Goslar Modern Sanatlar Müzesi’nin Don Kişot Evi’nde yer alan ünlü koleksiyondan getirildi. Don Kişot Evi, Ortaçağ’dan kalma eski bir yapı. Don Kişot Evi’nde, Theodor Karl Peter Schenning’in özenle biriktirdiği, 18. yüzyıldan günümüze kadar Don Kişot üzerine yazılmış kitaplar, çizilmiş resimler ve üretilmiş özgün heykeller bulunuyor.

Serginin küratörü İbrahim Karaoğlu, “Sergiye katılan her sanatçımız kendi Don Kişot’unu yarattı. Kendi ruhlarındaki Don Kişot’u üflediler yapıtlarına.” diyor. İbrahim Karaoğlu, Bettina Ruhrberg küratörlüğünde ve Meryem Schultz, Jörg Kastner, Mustafa Güneş koordinatörlüğünde hazırlanan “Don Kişot’un İzleri” 6 Mart’a kadar görülebilecek.

Son güncelleme: 10:15 - 08.02.2016