Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
‘Dört Ayaklı Belediye: İstanbul’un Köpekleri’ sergisi
‘Dört Ayaklı Belediye: İstanbul’un Köpekleri’ sergisi
'Dört Ayaklı Belediye: İstanbul’un Sokak Köpekleri' sergisi, 19. yüzyıldan 20. yüzyıla uzanan bir süreçte, belgelerle İstanbul'un daimi müdavimleri olan köpeklerin izini sürüyor.
Kültür Sanat 10 Temmuz 2017 - 16:47

Küratörlüğünü Ekrem Işın'ın, danışmanlığını Catherine Pinguet'nin üstlendiği sergi, sokak köpeklerinin sosyal koşulların değişmesiyle birlikte toplumsal hayattaki yerlerine mercek tutuyor. Suna ve İnan Kıraç Vakfı Fotoğraf Koleksiyonu, Pierre de Gigord Koleksiyonu ve Galeri Alfa Koleksiyonu'ndan seçilen fotoğraf, gravür, kitap ve dergilerin eşliğinde, önce sokak köpeklerinin geç Osmanlı döneminde gündelik yaşamdaki serüveni serencamını ortaya koyuyor. Sergi, Beyoğlu Tepebaşı'ndaki İstanbul Araştırmaları Enstitüsü'nde, Pazar günleri hariç her gün 10:00 – 19:00 saatleri arasında ücretsiz gezilebilir.

KÖPEKLERİN VATANI: İSTANBUL

19. yüzyılın ortalarına kadar, ana yollara ve pazarlara açılan kesişme noktalarının dışında İstanbul sokaklarının ıssız karakteri, şehir hayvanlarını gündelik hayata kazandıran başlı başına bir olgu değerindeydi. Özellikle İstanbul'un Müslüman semtlerinde mahremiyetin çatısı altındaki manevi hayatla sokağın dünyevi hayatı arasındaki ilişki yeterince kurulamamıştı. Bu uzaklık duygusu sokağı, İstanbul köpeklerine bir vatan olarak bağışlamıştı. Kamusal mülkiyetin bekçiliğini yapan sokak köpeklerinin kaderi, giderek artan ‘çağdaş’ dünyaya yakınlaşma isteğiyle birlikte değişti. Batı'yı gören Osmanlı aydını İstanbul'un görüntüsünü hiç de iç açıcı bulmuyordu; sokakları dar ve düzensizdi, evleri harabeden farksızdı, ulaşım sistemi bozuktu, altyapısı yetersizdi. Bütün bu olumsuzluklara bir de Avrupa şehirlerinde rastlanmayan köpeklerin kara bir bulut gibi gündelik hayatın üzerine çökmesi eklenince, çağdaş dünyaya olan uzaklık iyice artıyordu. Osmanlı'nın dört ayaklı belediyesi, Cumhuriyet'in iki ayaklı belediyesine dönüşürken, pozitif hayat anlayışı da köpekleri kent tarihinden silmeye çalıştı.