Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
DSÖ: Sigara sahneleri uygun değil
DSÖ: Sigara sahneleri uygun değil
Dünya Sağlık Örgütü'nden sigara sahneleri ile ilgili ilginç öneri
Kültür Sanat 4 Şubat 2016 - 13:21

Türkiye'de televizyonda gösterilen film ve diğer yayınlarda sigara sahnelerinin 2008 yılından beri buzlama ya da diğer tekniklerle sansürlenmesinin özellikle sanat eserlerinin bütünlüğüne zarar verdiği tartışılıyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) konuyla ilgili yeni bir çözüm öneriyor.

Foto: Arşiv - Monroe

DSÖ içerisinde sigara içme sahnelerinin yer aldığı filmlerin “yetişkinlere uygun” ibaresiyle gösterilmesi gerektiğini söylüyor. Örgütün bugün yayımladığı bir rapora göre, 2014 yılında Hollywood filmlerinin toplam yüzde 44'ında ve gençlere uygun olduğu söylenen filmlerin yüzde 36'sında sigara içme sahneleri yer alıyor. Örneğin çocuklar arasında da çok popüler olan üç boyutlu bilim-kurgu ve aksiyon filmi “Transformers: Kayıp Çağ”da puro içen bir robot var.

DSÖ'nün tütüne karşı mücadele inisiyatifinden Dr. Armando Peruga konuyla ilgili şunları söylüyor:

“Filmlerde ve diğer eğlence yapımlarında bir süreliğine tütün kullanımının azaldığını gözlemledik. Ama gözlemlerimize gör, 2013 -2014 tütün sahnelerinin sayısının toplamında bir dönüm noktası oldu. Tütün endüstrisi ürünlerinin tanıtımını yapmak için yeni alternatifler arıyor ve sinema da denedikleri son alan. Bazı filmlerde tütün sahneleri, filmin geçtiği toplumdaki gerçek sigara kullanımından çok daha fazla.”
Amerika'da yapılan bir araştırmaya göre, neredeyse her on yeni yetmeden dördü sinema ya da televizyon yıldızlarının sigara içtiğini görmesi üzerine sigaraya başladığını söylüyor. ABD Hastalıkları Koruma ve Engelleme Merkezleri'nin araştırmasına göre ise 2014 yılında altı milyon gencin sigaraya başladığı tahmin ediliyor.

DSÖ, 2009 yılında da benzer bir çağrı yapmış ancak bu çağrı tüm dünya tarafından görmezden gelinmişti. Örgüt aynı zamanda sinemacıları, filmlerde tütün markalarının logolarını göstermemeye ve jeneriğe filmde sigaraya yer vermeleri için herhangi bir para almadıklarına yönelik bir uyarı eklemeye davet etmiş ancak bu istek de çoğunlukla görmezden gelinmişti.

 

Son güncelleme: 15:04 - 05.02.2016