Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Dünya sinemasının kalbi Berlin’de atacak
Dünya sinemasının kalbi Berlin’de atacak
66. kez düzenlenecek Berlin Film Festivali (Berlinale) 11 gün boyunca 434 filme ev sahipliği yapacak.
Kültür Sanat 10 Şubat 2016 - 10:24

‘Mutluluk hakkı’ ana temasıyla yola çıkan Berlin Film Festivali’nde bu yıl sığınmacılar ve göç konuları önemli yer tutuyor.

 

Foto: Kültür Servisi

Program tanıtımında konuşan Festival Direktörü Dieter Kosslick, “İnsanların mutluluk hakkının yanı sıra, bir vatan, sevgi, özerklik, iş, yaşam ve hayatta kalma hakkına” da sahip olduklarını ifade etti. Festivalde yer alan filmler Kosslick’in vurgu yaptığı temalara yoğunlaşıyor; mutluluk arayışındaki insan hikâyeleri, mülteciler, daha iyi bir hayat için vatanını geride bırakanlar, göç…

Altın Ayı için yarışacak 18 film arasında Jeff Nichols, Danis Tanovic, Thomas Vinterberg ve Lee Tamahori gibi usta isimlerin filmleri de yer alıyor. Coen Kardeşler’in 1950’lerin Hollywood sektörüne mizahi bir açıdan baktığı ‘Hail! Caesar’ filmiyle açılacak festivalde Spike Lee’nin son filmi Chi-Raq da yarışma dışı gösterilecek. Amerikalı oyuncu Meryl Streep’in jüri başkanı olduğu ana yarışma bölümünde, Altın Ayı için yarışan en uzun film de yer alıyor. 19. yüzyılın sonunda Filipinler’deki İspanyol sömürgeciliğine karşı mücadele veren Andrés Bonifacio y de Castro’nun hikâyesini konu alan ‘A Lullaby to the Sorrowful Mystery’, 485 dakikalık süresiyle Altın Ayı için yarışan en uzun film olarak kayda geçti.

Festivalin ana yarışma bölümünde Türkiye’den bir film yok. Ancak Forum ve Generation bölümlerinde toplam dört Türk filmi yer alıyor. Ahu Öztürk’ün Toz Bezi adlı filmi Forum’da; Barış Kaya ve Soner Caner imzalı ‘Rauf’, Mete Gümürhan’ın belgeseli ‘Genç Pehlivanlar’ ve Ümit Köreken’in yönettiği ‘Mavi Bisiklet’ filmleri Generation KPlus bölümünde yarışacak. Ayrıca Aslı Özge’nin Almanca çektiği ‘Auf Einmal/Ansızın’ filmi de Panorama bölümünde gösterilecek. Sarhoş Atlar Zamanı ve Kaplumbağalar da Uçar filmlerinin İranlı Kürt yönetmeni Bahman Ghobadi’nin Kobani ve Şengal’deki sığınmacı kamplarında yaşayan çocukların hikâyesini anlattığı ‘Sınırda Hayat/Life on the Border adlı belgesel filmi de Generation 14plus bölümünde gösterilecek.

Son güncelleme: 10:25 - 10.02.2016