Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
“Dünyayı edebiyat kurtarabilir mi?”
“Dünyayı edebiyat kurtarabilir mi?”
“İnsan yüreği iyiyle kötünün savaş alanıdır!”
Kültür Sanat 10 Mart 2016 - 19:00

Eğitimcilerin, edebiyata ilişkin birçok konuda mesleki gelişimlerini amaçlayan Eğitimde Edebiyat Seminerleri'nin dokuzuncusu Işık Okulları'nın katkılarıyla gerçekleşti. Çocuk ve gençlik edebiyatı yayıncılığında 20. yılını kutlayan Günışığı Kitaplığı tarafından düzenlenen seminere, 30'u aşkın ilden 500'e yakın öğretmen, eğitim yöneticisi, kütüphaneci ve akademisyen katıldı.

Fantastik kitaplarıyla çocuk edebiyatımıza güçlü bir soluk kazandıran, verimini gençlik edebiyatında da sürdüren çok ödüllü yazar Aslı Der, “Çağdaş Edebiyatımızda Barış Odaları” başlıklı konuşmasında, savaş ve barış algısının, çocukluk ve ilkgençlik yıllarında okunan kitaplarla oluştuğunun altını çizdi. Edebiyatın dokunduğu her okuyucuyu şekillendirdiğini ifade eden Der, sözlerine şöyle devam etti: “Kitaplar ve edebiyat kendi biricikliğimi öğretti ilk önce, sonrasında da dünyadaki tüm canlıların biricik olduğunu… Dili, edebiyatla şekillenen insanların savaşın her türlüsüne karşı duracağına inanıyorum.”

Seminerin “Yaratıcı Okuma Uygulamaları” bölümünde, Mersin, Bursa ve İstanbul'dan öğretmenler, öğrencileriyle yaptıkları çalışmaları meslektaşlarına sundular. Kitap seçimi, okuma süreci ve sonrasında izlenen yöntemlerin ve kazanımların aktarıldığı uygulama sunumlarında, katılımcılara pratik ve etkili yöntemler örneklendi, yeni yollar önerildi. Seminerde ayrıca, Zeynep Cemali Öykü Yarışması'na ilişkin güncel bilgiler paylaşıldı ve 2016 başvurusu için iki buçuk ay kaldığı uyarısı yapıldı.

Son güncelleme: 14:11 - 11.03.2016