Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Efsane sanatçı Cem Karaca CRR’de anılacak
Efsane sanatçı Cem Karaca CRR’de anılacak
Anadolu Rock müziğinin unutulmaz ismi Cem Karacak ölümsüz şarkılarıyla anılacak
Kültür Sanat 10 Mayıs 2016 - 12:08

Türk müziğinin değerli seslerini ‘Müziğin Ustaları’ konser dizisinde buluşturan İBB Cemal Reşit Rey Konser Salonu, mayıs ayında birbirinden özel sanatçılar tarafından seslendirilecek olan ölümsüz şarkılarıyla Cem Karaca'yı anacak.

cem-karaca

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür Daire Başkanlığı Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü bünyesinde çalışmalarını sürdüren İBB Cemal Reşit Rey Konser Salonu (CRR), “Müziğin Ustaları” konser serisi ile Türk müziğinin usta seslerini ve eserlerini günümüz sanatçılarının konuk olarak katıldığı özel programda Anadolu rock müziğinin efsane ismi Cem Karaca anılacak.

SANATÇILAR, CEM KARACA İÇİN BİR ARAYA GELECEK

“Müziğin Ustaları Cem Karaca'yı Anma Konseri” adlı etkinlikte; güçlü sesi, duruşu, yorumu ve şahsı ile bir akımın figürlerinden biri haline gelmiş değerli usta Cem Karaca'yla özdeşmiş güzide şarkılar; Hakan Aysev, Can Bonomo ve Retrobüs tarafından seslendirilecek. Ayrıca programda, Türkiye'deki müzikal değişimin öncülerinden Cem Karaca'ya dair anılar ve özel görüntüler barkovizyon aracılığıyla dinleyicilerle paylaşılacak. Cem Karaca hayranlarını CRR'de buluşturacak bu özel konser, 20.00'de başlayacak.

cem-karaca1

TÜRK MÜZİĞİNE UNUTULMAZ KATKILARIYLA CEM KARACA

Anadolu rock müziğinin kurucu isimlerinden ve aynı zamanda besteci, tiyatro ve sinema oyuncusu olan Cem Karaca, 5 Nisan 1945 tarihinde İstanbul'da doğdu. Ermeni asıllı Toto Karaca ve Azeri asıllı Mehmet Karaca'nın tek çocuğu olan Cem Karaca, sanatla iç içe büyüdü. Beş yaşında annesi ve teyzesinin etkisiyle şarkı söylemeye başlayan Karaca, Robert ve Kültür Koleji'nde öğrenim gördü. Müzik hayatına amatör olarak “Dinamikler” ve “Jaguarlar” adlı müzik gruplarında başladı. Profesyonel olarak 1967 yılında Mehmet Soyarslan, Tümay Yalçınkaya, Timur Fildişi ve Ahmet Tuzcuoğlu ile birlikte “Apaşlar” grubunu kurdu. Aynı yıl Apaşlar, Altın Mikrofon Yarışması'nda, sözleri Erzurumlu Emrah’a ait olan Cem Karaca'nın bestelediği “Emrah” adlı besteyle ikinciliği kazandı. 1969 yılında Apaşlar'dan ayrılarak Seyhan Karabay’la birlikte “Kardaşlar” topluluğunu kurdu. Kardaşlar, yayınladıkları ilk 45’likleri “Dadaloğlu” ile listelerde iyi bir sıraya yerleşti. 1972 yılında bu gruptan ayrıldı ve Moğollar’a geçti.

MÜZİK, TİYATRO, SİNEMA…

“Namus Belası”, “Gel Gel”, “Obur Dünya” gibi hit parçalarla büyük başarılara imza attı. Sonrasında kendisi ve Uğur Dikmen'in kilit isimleri olduğu “Dervişan” gurubunu kurdu. Toplama olmayan ilk LP'si “Yoksulluk Kader Olamaz”ı Dervişan ile birlikte çıkardı. Dervişan’ın dağılmasından sonra ise Cem Karaca 70’lerdeki son grubu olan “Edirdahan”ı kurdu. Edirhan’ın yaptığı “Safinaz” isimli uzunçalar, Barış Manço'nun 1975 yılında çıkardığı “2023” ile birlikte Türkiye’nin sayılı senfonik rock albümleri arasında yer aldı. Mayıs 2001'de ise Barış Manço'nun vefatı ile vokalistsiz kalan “Kurtalan Ekspres” ile beraber çalmaya başladı. 2002'de “Yol Arkadaşları” adlı grubu kurarak sahne aldı. Türkiye ve Avrupa'da sayısız konser veren, onlarca ödül alan, müziğin yanı sıra tiyatro ve sinema üzerinde de çalışmalar yürütmüş olan Cem Karaca, solunum ve kalp yetmezliği nedeniyle 8 Şubat 2004 tarihinde 59 yaşında vefat etti.

Son güncelleme: 10:25 - 11.05.2016