Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Efsane stadyum yaşatılacak
Efsane stadyum yaşatılacak
Bursa'nın yıkılacağı konuşulan amfi tiyatro şeklinde tribünü olan eski stadının tarihi dokusunun korunmasına karar verildi.
Kültür Sanat 29 Ekim 2016 - 12:12

Bursa’ya yeni stadın açılmasının ardından Atatürk Stadyumu’nun yıkılması kararı verildi. Ancak Bursa Barosu, Mimarlar Odası Bursa Şubesi ve Bursa Atatürk Stadyumunu Korutma ve Yaşatma Derneği (BASKOD) tarafından plana itiraz ederek dava açtı. İdare Mahkemesi tarafından plan iptal edilince Bursa Büyükşehir Belediyesi Atatürk Stadyumu’nun doğal dokusuyla yaşatılmasına yönelik yeni proje hazırladı.

Stadyumun yapımı için 1926 yılında Atatürk’ün bizzat kendisinin 1000 lira bağışta bulunması ve 1948 yılında bu yana hem resmi törenlere ev sahipliği yapması nedeniyle Bursa tarihinde aynı bir önemi bulunuyor.

stadyum

FESTİVALLER, AKTİVİTELER DÜZENLENECEK

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe bu konuda verdikleri kararı geçtiğimiz ağustos ayında açıkladı. Projede stadın dokusunun bozulmayacağını dile getiren Başkan Altepe, şu bilgileri verdi:

“Özellikle kapalı tribün kısmı kalacak. Diğer tribünlerin de sadece üstte kalan kısımları yıkılacak. Böylelikle 15 bine yakın insanın oturabileceği amfi tiyatro şeklinde tribünü olan, aynı zamanda Bursaspor’un hatırası olarak saha ile birlikte stat da yaşatılmış olacak. Bu alanda hem sportif aktiviteler yapılabilecek hem de bayramlarda törenler, şenlikler, festivaller ve çevresiyle birlikte yüzbinlerin toplandığı mitingler yapılabilecek. Bursa ayrıcalıklı meydan, yaşam alanı kazanırken, Atatürk Stadı’nın tüm izleri de yaşatılacak”

stat

“KAMUOYUNA SÖZÜMÜZ VARDI”

Bursa Atatürk Stadyumunu Korutma ve Yaşatma Derneği (BASKOD) Başkanı Ali Küçüksarı, uzun bir mücadele ve hukuk sürecinden sonra ihaleye çıktığı şekliyle tarihi tribün ve yeşil sahasının kalacak olmasının sevindirici olduğunu belirtti. Kent dinamikleri olarak ilk günden istediklerinin bu olduğunu kaydeden Küçüksarı, şöyle dedi:

“İlk projeye göre, Büyükşehir Belediyesi burayı tamamen yıkıp beton yığını bir meydan yapacaktı. Bu hatadan dönülmüş olması Bursa adına sevindirici bu arada yıkım ve ihale sürecini takip ettik. Yıkım sürecini de takip edeceğiz. Eğer söylenenin aksine bir şey yapılırsa bizim daha önceden kamuoyuna bir sözümüz vardı. Buraya dozer ve greyder girerse biz bunların önünde yatarız’ diye biz o sözümüzü unutmadık umarız tarihi tribün ve yeşil sahaya dokunmazlar ve böylece Bursa’ya bir yeşil alan kazandırılmış olur bu da bizi ve Bursalıları mutlu eder.”

Son güncelleme: 12:19 - 29.10.2016