Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Ege Üniversitesi’nden tiyatro oyununa sansür
Ege Üniversitesi’nden tiyatro oyununa sansür
Tiyatro Topluluğu Mek'an'ın 'Kadınlar Aşklar Şarkılar' adlı oyununun Ege Üniversitesi tarafından iptal edildi
Kültür Sanat 26 Şubat 2016 - 14:40

Kadınlar Aşklar Şarkılar adlı oyunun Ege Üniversitesi bünyesindeki gösterimi, afişin üzerinde ‘Seks işçilerine indirimlidir’ ibaresi gerekçe gösterilerek iptal edildi.

 

Foto: dirensanat.com

Radikal’de yer alan habere göre, söz konusu sansürün ardından oyunun 3 Mart’ta Ege Üniversitesi Konak Atatürk Kültür Merkezi’nde yapılması planlanan gösterimi Fuar İzmir Sanat Merkezi'ne alındı. Dünya Seks İşçileri Günü dolayısıyla 3 Mart'ta Konak AKM'de gösterilmesi planlanan Şâmil Yılmaz’ın kaleme aldığı ve tüm karakterlerini Ahmet Melih Yılmaz’ın sahneye taşıdığı ‘Kadınlar, Aşklar, Şarkılar’; trans kadınların çocukluklarına, aşklarına ve ölümlerine adanmış tek kişilik fakat çok sesli bir oyun.

OYUN EKİBİNDEN AÇIKLAMA

2013’ten beri birçok şehirde seyirciyle buluşan oyun ekibi yaptığı açıklamada;

“Geçen sezon sonunda ‘Kadınlar Aşklar Şarkılar’ı İstanbul ve Ankara için bitirirken İzmirli seyirciye verdiğimiz bir söz vardı. Oyunu İzmir’de de oynayacaktık. Geçtiğimiz ay, İzmir turnelerimizi organize eden arkadaşlarımız (Kat-Art), 3 Mart tarihi için Konak AKM’den gün almış, hatta afişleme ve sosyal medya duyuru çalışmalarına başlamışlardı.  Fakat ne yazık ki, afişteki ‘Seks işçilerine indirimlidir’ ibaresi yüzünden AKM yönetimi “Bu oyuna kimler gelecek?” sorusu eşliğinde (arada oyunun ‘konusuna da’ bakmışlar tabii) oyunun gösterimini yapamayacağımızı duyurdular. Kat-Art’taki arkadaşlar da mecburen oyunu yine aynı tarihte İzmir Fuar Sanat’a taşımak zorunda kaldılar. Elimizde olmayan ve açıkça ‘konjonktürel’ bu değişiklik yüzünden özür dileyecek değiliz, ama yine de bu açıklamayı yapmak gerekiyordu. 3 Mart Perşembe, Fuar İzmir Sanat Merkezi’nde görüşmek üzere.” ifadelerine yer verdi.