Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Emek Sineması mücadelesi film oluyor
Emek Sineması mücadelesi film oluyor
İş makineleri ile yıkılan Emek Sineması’nın mücadelesi belgesel film oldu
Kültür Sanat 16 Eylül 2016 - 12:18

“Emek Bizim İstanbul Bizim” inisiyatifinin kolektif olarak hazırladığı 43 dakikalık belgesel filmin adı “Özgürleşen Seyirci: Emek Sineması Mücadelesi” olarak belirlendi. Film, dünya galasını bu yıl Almanya'da 31 Ekim – 6 Kasım tarihlerinde düzenlenecek DOK Leipzig'deki “Türkiye Belgeselleri” seçkisinde yapacak.

emek2

Filmin Türkiye'deki gösterim yerleri ve tarihleri ise henüz belli değil. Hatırlanacağı üzere, Emek Sineması mücadelesi, İstanbul'un tüm tarihi dokusunu koruma adına verilen mücadelenin bir simgesi oldu. “Emek Bizim İstanbul Bizim” inisiyatifi, sanatçılar ve diğer pek çok sivil toplum kuruluşu Emek Sineması'nın yerinde korunması için yıllarca mücadele verse de Emek'in yıkımına engel olunamadı. Anımsanacağı üzere, Emek Sineması için yeni proje sahipleri “Yıkmıyoruz, taşıyoruz” demiş ardından aynı alanda yeni yapılan beş katlı binanın en üst katına monte etmişti. 550 koltuklu yeni Emek, bildiğimiz son Emek'in aynı ölçülerini taşısa da taklit bir Emek Sineması olarak niteleniyor.