Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
En eski Müslüman mezarları bulundu
En eski Müslüman mezarları bulundu
Güney Fransa’da Avrupa’nın en eski Müslüman mezarları bulundu.
Kültür Sanat 27 Şubat 2016 - 12:14

Nimes'teki bir Ortaçağ alanında bulunan ve yüzleri Mekke'ye dönük olan iskeletlere yapılan genetik analizler, soyağaçlarının Kuzey Afrika'ya dayandığını gösterdi. Yüzleri Mekke'ye dönük olarak bulunan üç mezardaki iskeletlerin 8. yüzyıla tarihlendiğine inanılıyor.

Plos One'da yayımlanan araştırmada, kemiklere yapılan radyokarbon tesleri, iskeletlerin 7. yüzyıl ila 9. yüzyıl aralarına tarihlendiğini gösterdi. İskeletlerin bu zaman aralığına tarihlenmesi, Avrupa'ya Müslüman fetihleri sırasında geldiklerini gösteriyor. “Tüm verileri göze aldığımızda, Nimes'te bulunan iskeletlerin, Kuzey Afrika'daki Arap genişlemesi sırasında Emevi ordusuna dahil olan Berberiler olduğunu düşünüyoruz.

Arkeofili’nin haberine göre; Yeni bulunan mezarlar, tarih kitapları ve arkeolojik buluntular ile çok az bilgi edinebildiğimiz bu dönem hakkında yeni bilgiler sunuyor. Araştırmayı yürüten Fransa Ulusal Enstitüsü'nden Antropolog Yves Gleize, “Müslümanların Fransa'ya 8. yüzyılda geldiklerini zaten biliyoruz fakat şu ana kadar bununla ilgili hiçbir materyal bulmamıştık.” diyor.

Mezarlar ilk olarak Nimes'te bir anayolun yanında yapılan yeraltı park yeri çalışmaları sırasında işçiler tarafından 2006 yılında bulunmuştu. Yaklaşık 9 yıldır süren titiz çalışmalar, mezarlardaki iskeletlerin hepsinin geleneksel Müslüman adetlerine göre yan ve yüzlerinin Mekke'ye dönük olduğunu gösterdi. İskeletlerden biri öldüğünde 20 yaşında idi, ikincisi 3o'larında, üçüncüsü ise 50 yaşından büyüktü. Kemiklerine yapılan incelemede herhangi bir yaralanma izi bulunamadı. Marseimulle'de ise başka bir Müslüman mezarlığı daha bulundu. Fakat bu mezarlık 13. yüzyıla tarihleniyordu.

Son güncelleme: 12:16 - 27.02.2016