Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Eriha’daki 1300 yıllık mozaik halkla buluşuyor
Eriha’daki 1300 yıllık mozaik halkla buluşuyor
Filistin Kültür ve Turizm Bakanlığı, Eriha’daki 1300 yıllık dünyanın en büyük taban mozaiklerinden birinin ziyarete açılacağını duyurdu
Kültür Sanat 27 Ekim 2016 - 18:09

Devasa mozaik, Hişam'ın Sarayı'nın resepsiyon salonu ve büyük hamamın tabanını süslüyor. Filistin Kültür ve Turizm Bakanlığı bu mozaiği dünyanın en büyük ve en güzel mozaiklerinden biri olarak nitelendiriyor.

eriha2

Mozaikte yer alan hayat ağacının sol tarafında geyik avlayan bir aslan, sağ tarafında ise barış içinde iki geyik betimlemelerinin, savaşı ve barışı sembolize ettiği düşünülüyor. Onuncu Emevi halifesi Hişam bin Abdülmelik'in sarayında bulunan taban mozaiği, Eriha kentinde yer alıyor. Birbirine bağlı 38 çini panelden oluşan mozaik, tam 826 metrekarelik bir alanı kaplıyor. 1930'da keşfedilen mozaik, Eriha'da 947 yılında meydana gelen deprem sonucunda yıkılarak molozla kaplanmıştı.

BİR MİLYON KİŞİ ZİYARET ETTİ

Arkeofili’de yer alan habere göre, Japonya'nın yaptığı fon yardımıyla yaklaşık bir yıldır süren restorasyon çalışmaları ve molozları kaldırma sürecinde son olarak tabandaki muhteşem mozaikler tekrar gün yüzüne çıktı. Eriha'daki bakanlık direktörü Eyad Hamdan, sarayın ziyarete açılacağını duyurdu. Hamdan, Emeviler dönemine tarihlenen taban mozaiğinin, Filistine ve özellikle Eriha'ya gelecek turist sayısını artıracağını söyledi. 2016 yılının başından beri Eriha'yı yaklaşık bir milyon turistin ziyaret ettiğini belirten Hamdan, bunların yaklaşık 600.000 kadarının yabancı turist olduğunu söylüyor.

Saray, taban mozaikleri, revak, cami, çeşme, avlu ve Roma hamamlarını model alan buhar odası ile erken İslamiyet mimarisini yansıtıyor. Sarayın Emevi halifesi Hişam bin Abdülmelik döneminde, yani 724 ila 743 yılları arasında yaptırıldığına inanılıyordu. Fakat uzmanlar artık onun yiğeni 2. el-Velid'in yaptırdığını düşünüyor. 2. El-Velid bu yapıda bir süre yaşasa da, yapı tamamlanamamıştı ve 749 yılında meydana gelen depremle büyük bir bölümü yıkılmıştı.