Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
!f İstanbul Ödüllerinde yerli yapımlara büyük ilgi
!f İstanbul Ödüllerinde yerli yapımlara büyük ilgi
15’inci !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu.
Kültür Sanat 29 Şubat 2016 - 09:30

!f İstanbul’un 2016 ödülleri belli oldu! Bu yıl dokuzuncusu düzenlenen Keş!f Uluslararası Yarışma’nın jürisi, ödülü Türkiye’den “Veşartî/Gizli” filmiyle Ali Kemal Çınar ve Çin’den “Kaili Blues”un yönetmeni Bi Gan arasında paylaştırırken, SİYAD Ödülü de yine Ali Kemal Çınar’a verildi.

 

‘Aşk ve Başka Bi' Dünya Yarışması'nın birincisi İtalya yapımı ‘Lost And Beautiful/Kayıp ve Güzel' seçildi, Jüri Özel Ödülü ise Türkiye'den Berke Baş ve Melis Birder'in ‘Bağlar' filmine gitti. Türkiye'den Kısalar İzleyici Ödülü'nü de Yakup Tekintangaç'ın yönettiği ‘Azad' aldı.

‘Sinemada cesur hikâye anlatımı ve biçimsel arayış' kriterleri gözetilerek ‘en ilham veren yönetmen'lerin seçildiği Keş!f Uluslararası Yarışma'da bu yıl toplam dokuz film yarıştı. Jüri ödül gerekçesinde “Ödül, şimdiki zamanı anlamak ve bilinmeyen geleceği tahmin etmek için geçmişten yararlanan iki film arasında paylaştırıldı” dedi.

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) jürisinin seçimi ise, ‘cinsel kimlikler üzerinden değişim temasını mizahi bir yaklaşımla işleyerek sinemamıza yeni bir soluk getirdiği' gerekçesiyle yine ‘Veşartî/Gizli'nin yönetmeni Ali Kemal Çınar'ın oldu.

Aktivist filmlerin yarıştığı Aşk & Başka Bi' Dünya Ödülü için sekiz film arasından, ‘yılın en yaratıcı müdahalesi' olduğu gerekçesi ile İtalyan asıllı yönetmen Pietro Marcello'nun ‘Lost And Beautiful/Kayıp ve Güzel' adlı filmi seçildi. Jüri “Pietro Marcello'nun bu filmi son derece güzel ve romantik bir sanat yapıtı. Ancak aynı zamanda insanların, birbirlerinin ve dünyanın geri kalanının üzerinde nasıl iktidar kurduklarına taze gözlerle yeniden bakmanızı sağlayan güçlü bir politik film” dedi.

Yarışmaya Türkiye'den katılan ‘Bağlar' filmi ise Jüri Özel Ödülü'nü aldı. Jüri açıklamasında gerekçe olarak “Belgesel, zorunlu göçün büyüttüğü Diyarbakır'ın Bağlar semtinde yaşayan Kürt gençlerin basketbol tutkusunu, koçları Gökhan Yıldırım'ın mücadeleci ruhu üzerinden ele alsa da, film gerçekte bölgedeki spor-siyaset sarmalındaki dil sürçmelerinin sert ve yıkıcı taraflarını güçlü bir şekilde gösteriyor” dedi.

Bu yıl 40 ülkeden 112 filmin gösterildiği festivali 80 bin kişi izledi. Festival, 3 Mart'ta Ankara ve İzmir'e uğrayacak ve 6 Mart'ta bitecek.

YERLİ YAPIMLAR GİŞE DE ÖNDE

Bu arada Kültür ve Turizm Bakanlığı 2015'te Türkiye'de sinemalarda en çok izlenen filmleri de açıkladı. Buna göre geçen yıl en çok izlenen 10 filmden sekizi de yerli yapımlardı. En çok izlenen film yaklaşık 5,2 milyon seyirciyle ‘Düğün Dernek 2: Sünnet' oldu. 2015'te yerli film sayısında yüzde 30, yabancı film sayısında ise ancak yüzde 7 artış görüldü. Benzer bir durum gişe hasılatında da yaşandı. Hasılatın 367 milyon lirası yerli, 316 milyon lirası ise yabancı yapımlardan geldi.

İlk ondaki diğer filmler ise sırasıyla ‘Mucize', ‘Hızlı ve Öfkeli 7', ‘Kocan Kadar Konuş', ‘Ali Baba ve 7 Cüceler', ‘Selam: Bahara Yolculuk', ‘Bana Masal Anlatma', ‘Aşk Sana Benzer' ve ‘Yapışık İkizler' oldu.

 

Son güncelleme: 10:12 - 29.02.2016