Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Fanatikler için en güzel futbol filmleri
Fanatikler için en güzel futbol filmleri
Euro 2016 heyecanının yaşandığı bugünlerde takım ruhunu, takım olmanın ne demek olduğunu ve futbolun ne anlama geldiğini en güzel anlatan filmleri Burak Göral sizler için seçti.
Burak GÖRAL
Kültür Sanat 15 Haziran 2016 - 13:06

Sözcü Gazetesi sinema eleştirmeni Burak Göral sizler için bu hafta en iyi futbol filmlerini derledi. İşte Euro 2016 ile tüm dünyanın futbolla yatıp futbolla kalktığı bugünlerde izlenebilecek o filmler…

İlk filmimiz ‘Zafere Kaçış'. Fransa'da bulunan bir savaş esirleri kampının komutanı olan Karl von Steiner, eski profesyonel futbolcu John Colby'e tutsaklara karşı Alman askerlerinin kuracağı bir takımla maç yapmayı teklif eder. Alman tarafı, maçı propaganda amaçlı kullanmak ister. Esirler antrenmana koyulurken Amerikalı Robert Hatch, bu maçın aslında kamptan kaçabilmek için bir fırsat olduğunu düşünür.

Diğer filmimiz olan “Goal” bir üçleme olarak tasarlanmış. Film bir futbolcunun amatör ligden çıkarak yıldıza dönüşmesini anlatıyor.  İngiltere ligine odaklanmış, olan Goal heyecanla izlenebilecek filmlerden. İngiltere ve futboldan bahsetmişken “Lanet Takım” filmini atlamamak gerek. Film 1970’lerin başında bir takıma sadece 44 gün teknik direktörlük yapan birinin başından geçenleri anlatıyor.  Aksiyon ve eğlencenin bir arada olduğu “Shaolin Futbolu” gibi bir filmi ise daha önce izlememişsinizdir belki de. Filmde karate figürleriyle futbolu karıştırmış bir takımın hikayesi anlatılıyor. Komedi ve futbolu bir araya getiren ilginç bir film olduğunu söyleyebiliriz.

Al Pacino bir antrenörü canlandırmaktadır. Oyuncularına takım olmanın nasıl olduğunu ve futboldaki mücadelenin hayatla nasıl bağdaştırıldığını, takım ruhunun nasıl yakalanması gerektiğini en güzel şekilde anlatan filmdir.

Son olarak önereceğimiz film ise”Kazanma Hırsı”. Aslında filmde Amerikan futbolu anlatılıyor. Al Pacino bir antrenörü canlandırıyor. Futboldaki mücadelenin hayatla nasıl bağdaştırıldığına odaklanılan filmde, takım ruhunun nasıl yakalanması gerektiğine de vurgu yapılıyor. Milli takımımızın dünya arenasında boy gösterdiği bugünlerde bu filmi izlemeniz takım olmanın ne demek olduğunu anlamanıza da yardımcı olacaktır.

Son güncelleme: 16:20 - 15.06.2016