Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Fazıl Say, klasik müziğin Oscar’ını alacak
Fazıl Say, klasik müziğin Oscar’ını alacak
Önümüzdeki Aralık ayında, müziğin en büyük Oscar'ı olan Beethovenpreis ödülünü alacak olan Fazıl Say, Şık'a konuştu.
Edda SÖNMEZ
Kültür Sanat 21 Kasım 2016 - 12:50

Klasik müziğin Türkiye’deki önemli temsilcilerinden Fazıl Say, 17 Aralık’ta alacağı ödül öncesi Edda Sönmez’e konuştu ve duygularını paylaştı. İşte Say’ın heyecanını anlatan o ifadeler: “11 yaşımdan beri Beethoven çalıyorum. Çalışıyorum. Bütün bir ömür. Çok emek ve çok ruh ile.  Ben doğamda Mozart yorumcusuyum. Mozart’ın gizli sihirli kapısı bana açık. Beethoven’e ise emek ile ulaşmaya çalıştım hep. Bazen becerebildim bazen beceremedim. Ama daha dur. Bitmedi ömür. Daha iyi çalışlar gelecektir. Klasik müziğin en büyük oskarı Beethovenpreis için teşekkürler. Jüri üyesi onurlu ve dahi meslektaşım Martha Argerich’e de tüm desteği için teşekkürler.

ÖDÜL TÖRENİ BONN’DA GERÇEKLEŞECEK

Hayatta çok emek verip “Hâlâ istediklerimi yapamadım” dediğim bir ikinci konu da kültürlerin dostluğudur… Zor konu. Hele şu dönemde… Müzik. Doğu. Batı… Her şey ne kadar daha anlaşılır olabilirdi… Ödül töreninde yapacağım konuşmamda bu dostluğum değerini, insanoğlu, insan türü, insanlık, insaniyet gibi değerlere değinmek istiyorum. Bu konuda çok şey öğrendiğim Beethoven ve Aşık Veysel eşliğinde. Tören, 17 Aralık’da Beethoven’ın doğduğu Bonn kentinde olacak. Dostlarımızı bekleriz.