Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Fener Rum Patriği İzmir’de
Fener Rum Patriği İzmir’de
Fener Rum Patriği Bartholomeos, Türkiye ve Yunanistan ilişkileri hakkında samimi ifadeler kullandı
Kültür Sanat 10 Mayıs 2016 - 12:25

İzmir'in Selçuk ilçesinde bulunan Fener Rum Patriği Bartholomeos, Saint Jean Kilisesi'nde Aziz Yuhanna'nın ölüm yıl dönümü sebebiyle düzenlenen ayini yönetti.

Foto: Hürriyet

Saint Jean Kilisesi'nde karşılanan Patrik Bartholomeos, Aziz Yuhanna’nın ölüm yıldönümü sebebiyle düzenlenen ayine katıldı. Hz. İsa’nın havarisi ve İncil’in yazarlarından olan Aziz Yuhanna anısına düzenlenen ayine Rodos, Selanik, Midilli, Sakız, Samos ve Kavala'dan çok sayıda Hıristiyan katıldı. Patrik Bartholomeos'un yönettiği ayinde ilahiler okundu, dualar edildi. Gürcüce, Yunanca, Rusça ve Türkçe dualar okundu.

AZİZ-YUHANNA

AZİZ YUHANNA KİMDİR?

Hristiyanlık inancına göre İsa’nın 12 havarisinden biri olup Onikiler olarak adlandırılan gruba mensuptur. Aslen Yahudi olan Yuhanna, incil yazarlarındandır. “Yuhanna İncili” veya “Yuhanna’nın Müjdesi” olarak anılan kitap dışında, Yuhanna’nın 1., 2. ve 3. mektupları ve Vahiy (Yuhanna’nın Vahyi), Yuhanna’nın kaleme aldığına inanılan Yeni Antlaşma kitaplarındandır. Efes’te öldüğüne inanılıyor.

Son güncelleme: 12:26 - 10.05.2016