Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Ferhan Şensoy kavuğu devretti
Ferhan Şensoy kavuğu devretti
Geleneksel Türk tiyatrosunun sembolü olan kavuk teslimi Ses Tiyatrosu'nda gerçekleşen törenle Ferhan Şensoy'dan Rasim Öztekin'e devredildi
Kültür Sanat 13 Mayıs 2016 - 11:39

Ferhan Şensoy’un yıllardır kime devredeceği merakla beklenen kavuğu dün akşam Ses Tiyatrosu’nda yapılan törenle devredildi. İsmail Dümbüllü'den Münir Özkul'a, Münir Özkul’dan Ferhan Şensoy’a devredilen Hasan Efendi'nin kavuğunu Ferhan Şensoy da Rasim Öztekin'e devretti.

Beyoğlu'ndaki Ses Tiyatrosunda düzenlenen törenle kavuğu devreden Ferhan Şensoy, 1980'de Ortaoyuncular'ı, 1981'de de kendi üslubunda oyuncular yetiştirmek üzere Nöbetçi Tiyatro'yu açtığını söyleyerek, Rasim Öztekin'in Nöbetçi Tiyatro'ya ilk katılanlardan biri olduğunu aktardı. Şensoy, Öztekin'in sonraki yıllarda Ortaoyuncular'da profesyonel olarak da rol aldığını vurgulayarak, “Ondan sonra da Ortaoyuncular'ın bütün oyunlarında oynadı. Hatta ben askerlik görevimi yaparken, oynayamadığım iki oyun var. Rasim ara sıra yeri gelince, ‘Ben Ortaoyuncular'da Ferhan'dan çok daha fazla oyun oynadım' diye gururla anlatırdı. Daha sonra da bu tiyatroda birlikte oynadık” ifadelerini kullandı.

ferhan-sensoy kavuk

“GURUR DUYUYORUM”

Tiyatroculuğun yeni kuşaklara cazip gelmediğini ifade eden Şensoy, “Türk tiyatrosunun durumu gerçekten zor. Oradan kavuklu çıkar mı çıkmaz mı bilemiyoruz. Gönlümüz ister ki biri çıksın da Rasim de ona devretsin ve gelenek sürsün isteriz ama bu konuda çok umutlu değilim. Ayrıca 27 yıldır, ‘kime vereceksin, niye vermiyorsun, mezara mı götüreceksin' sorularıyla karşı karşıyayım. Bu gece rahat uyuyacağım. Rasim düşünsün” diye tamamladı.

ferhan-sensoy-rasimoztekin

Ünlü oyuncu Rasim Öztekin, Şensoy’un sözleri üzerine, ‘Beyoğlu'nda gezerken bir okul buldum. Orada dünyaya bakışı, dünyayı yorumlamayı, bakış açılarını öğrendim. Yıllar sonra Beyoğlu'nda gezerken bir usta buldum kendime. Burada başöğretmenim Ferhan Şensoy olmak üzere bir çok usta, benim konservatuvarım oldu” ifadelerini kullandı.

Son güncelleme: 15:36 - 13.05.2016