Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Fikret Kızılok 15 yıl önce aramızdan ayrıldı
Fikret Kızılok 15 yıl önce aramızdan ayrıldı
Türk müziğinin ünlü sanatçılarından Fikret Kızılok'u 22 Eylül 2001 tarihinde kaybettik.
Kültür Sanat 22 Eylül 2016 - 16:41

Bugün Türk müziğinin en önemli isimlerinden olan Fikret Kızılok’un 15. yıldönümü. Gönül, Bu Kalp Seni Unutur mu?, Farketmeden, Yeter ki gibi ünlü şarkıların sahibi olan, Suikaste kurban giden Uğur Mumcu'nun sözlerini ‘Vurulduk Ey Halkım' bestesiyle ölümsüzleştiren, Mustafa Kemal – Bir Devrimcinin Güncesi albümüyle dikkat çeken sanatçı 22 Eylül 2001 tarihinde hayatını kaybetmişti.

10 Kasım 1946 doğumlu olan sanatçı müzik ile Galatasaray Lisesi’nin ilkokul kısmında okurken tanıştı. Lise yıllarında eline gitarı alan Kızılok’un o dönemdeki en büyük destekçileri ise üst sınıflarda okuyan Barış Manço ile Timur Selçuk oldu. Daha sonralarında Cahit Oben ile Beatles’a özenerek ‘Sailors' isimli grubu kuran Kızılok, 45lik plak çıkardı. Fikret Kızılok, 1965’te “Fikret Kızılok ve Üç Veliaht” adı altında ilk plağını yayınladı.

F.-Kızılok

İstanbul Diş Hekimliği Yüksekokulu’nun son sınıfında okurken mahalleden arkadaşı Arda Uskan ile bir yolculuğa çıktı. Yolculukları sırasında Aşık Veysel ile tanıştı. İkinci plağını da bu yıllarda çıkardı. 1969’da tekrar Aşık Veysel’in yanına giden Kızılok, iki şarkının da sözleri Aşık Veysel’e, besteleri kendisine ait olan bir plak çıkardı. Bununla beraber altın plak kazandı.

Kızılok, 1971-1972 yılları arasında çıkardığı Varşova’dan iki ödül birden alığı Not Defterimden isimli albümünün toplatılmasıyla müziği bıraktığını açıkladı. Kızılok 1980’lerde müziğe geri döndü.

Kızılok

‘Vurulduk Ey Halkım’, ‘Devrimcinin Güncesi’ albümlerini yayınlayan Kızılok, 1998 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatını Atatürk’ün ağzından anlattığı, araştırmalarını, metin yazarlığını, söz ve bestelerini tamamen kendisinin yaptığı veda albümü Mustafa Kemal – Bir Devrimcinin Güncesi ile destansı, lirik bir müzik yaptı.

2001 yılında hayata veda etti.

Son güncelleme: 16:52 - 22.09.2016