Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Filmekimi’nin dikkat çeken 5 yapımı
Filmekimi’nin dikkat çeken 5 yapımı
Ekim ayının gözdesi Filmekimi, sinemaseverler tarafından merakla bekleniyor. İşte, Filmekimi filmlerinden dikkat çeken 5 yapım...
Kültür Sanat 21 Eylül 2017 - 11:30

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 16. Filmekimi, bu yıl 29 Eylül-8 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Sinemaseverlerin heyecanla beklediği Filmekimi, Ekim ayı boyunca İstanbul, Edirne, Eskişehir, Ankara, Diyarbakır, İzmir ve Bodrum'u dolaşacak. Biletler, 23 Eylül Cumartesi günü, saat 10.30'dan itibaren sinema gişelerinden ve Biletix satış kanalları üzerinden satışa sunulacak. Biletler satışa sunulmadan önce, hangi filmi izleyeceğine karar veremeyenler için Sinemalar.com Filmekimi'nin dikkat çeken 5 filmini seçti…

Anne! (Mother!)
Tür: Gerilim
Yönetmen: Darren Aronofsky
Oyuncular: Jennifer Lawrence, Javier Bardem, Ed Harris, Michelle Pfeiffer, Domhnall Gleeson
Dünya prömiyerini Venedik Film Festivali'nde yapan Anne! daha ilk gösteriminde eleştirmenleri ve sinemaseverleri ikiye böldü. Filmde Jennifer Lawrence'ın canlandırdığı, kocasıyla sakin bir hayat sürdüren bir kadının huzuru, yanlarına yerleşen bir çiftin gelişiyle bozuluyor. Film ekibinin “cesur, benzersiz, eklektik”, eleştirmenlerin “müthiş, ürkütücü, muhteşem” diye tanımladığı film, Siyah Kuğu (Black Swan) filminin yönetmeni Darren Aronofksy'nin bugüne kadar yönettiği en şaşırtıcı, en sürprizli film.

mother
Mutlu Son (Happy End)
Tür: Dram
Yönetmen: Michael Haneke
Oyuncular: Isabelle Huppert, Jean-Louis Trintignant, Mathieu Kassovitz, Fantine Harduin, Franz Rogowski, Laura Verlinden, Toby Jones
Michael Haneke, heyecanla beklenen yeni filmi Mutlu Son'da işlevsiz aile, burjuva gerilimi, intikam, suçluluk ve bastırılmış duygular gibi her zamanki ilgi alanlarının yanına yenilerini de ekliyor. Odakta yine burjuva konformizmini her yönüyle yaşamaya çabalayan, dünyada olan bitene duyarsız bir aile var. Haneke, Avusturya’nın Oscar adayı olan yeni filminde karanlık, rahatsız edici, öte yandan tuhaf bir mizah anlayışına da sahip bir sinema dili tutturuyor.

happyend
Kutsal Geyiğin Ölümü (The Killing of a Sacred Deer)
Tür: Dram, Fantastik
Yönetmen: Yorgos Lanthimos
Oyuncular: Colin Farrel, Nicole Kidman, Barry Keoghan, Raffey Cassidy, Sunny Suljic
Yorgos Lanthimos'un The Lobster'dan sonra İngilizce çektiği ikinci filmi, izleyicisini her zamanki gibi tekinsiz, oyunbaz ve özenle tasarlanmış yeni bir lanetli bir evrene davet ediyor. Kutsal Geyiğin Ölümü, başarılı bir cerrah ve babasının boşluğunu onunla doldurmaya çabalayan bir ergen etrafında dönüyor. Tuhaf ikili, aileleriyle tanıştığında işler daha da tuhaflaşıyor ve muzip bir tür Alacakaranlık Kuşağı hikâyesi ortaya çıkıyor. Lanthimos bedensel şiddetten doğan mizahı da her daim olduğu gibi filmine tatminkar miktarda eklemeye devam ediyor.

sacreddeer
Sevgisiz (Loveless)
Tür: Dram
Yönetmen: Andrey Zvyagintsev
Oyuncular: Mariana Spivak, Alexei Rozin, Matvei Novikov, Marina Vasilieva, Andris Keishs, Alexei Fateev
Birbirlerine karşı nefretle dolu bir kadınla bir erkek ve arka odada, korku içinde gözyaşlarına boğulmuş çocukları… Sevgisiz, bu çocuğun ansızın ortadan kaybolması üzerine onu aramaya başlayan, boşanma arifesindeki bir karı-kocanın bezginlik ve pişmanlıkla yaralı çabalarının hikâyesini anlatıyor. Günümüz Rus sinemasının büyük ustası Andrey Zvyagintsev, şiddetle, kavgayla ve sevgisizlikle yoğrulmuş, hayalleri kırılınca ağlamayı bile unutmuş bir toplumun portresini post-modern bilgi çağı filtresinden çiziyor.

loveless
Derin Sular (Submergence)
Tür: Gerilim, Romantik
Yönetmen: Wim Wenders
Oyuncular: Alicia Vikander, James Mcavoy, Celyn Jones, Audrey Quoturi, Alex Hafne
Büyük Alman sinemacı Wim Wenders'in merakla beklenen son filmi, Somali'de kum çöllerinden Normandiya kumsallarına, derin denizin nefes kesen görüntüleri ile müthiş kadrosundan aldığı güçle çarpıcı bir seyirlik sunuyor. Derin Sular, Normandiya'da birbirine âşık olup tehlikeli görevler peşinde ülkeden ülkeye seyahat etmek zorunda kalan, ancak kader ve şartlar yüzünden bir türlü kavuşamayan bir hidrolik mühendisiyle bir biyo-matematikçinin romantik hikâyesini anlatıyor.

submergence

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.