Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Geç gelen adalet: Victor Jara’nin katili suçlu bulundu
Geç gelen adalet: Victor Jara’nin katili suçlu bulundu
Şilili şarkıcı ve müzisyen Victor Jara'nın katili, teğmen Pedro Pablo Barrientos Nuñez'in davası sonuçlandı
Kültür Sanat 29 Haziran 2016 - 11:33

Pinochet rejimi tarafından katledilen devrimci sanatçı Victor Jara hakkında açılan davada jüri, cinayetten yargılanan Pedro Pablo Barrientos’un suçlu bulunması üzerine, Jara'nın ailesine 28 milyon dolar (yaklaşık 81 milyon lira) tazminat ödenmesine karar verdi.

Başlıksız-1

Pinochet rejiminin düşmesinin ardından 1989 yılında ABD'ye kaçan ve burada evlenerek vatandaşlık alan Barrientos'un suçlu bulunması, Şili'ye iade edilmesine ve Şili'de tekrar yargılanmasına imkan verebilir. Barrientos, dört yıl önce Şili'de cinayetle suçlanan dokuz emekli ordu görevlisinden biriydi ancak ABD, Şili hükümetinin suçluların iadesi içın yaptığı talebe resmi bir cevap vermemişti.

Jara'nın İngiliz eşi Joan Turner Jara ve kızları Amanda Turner Jara ve Manuela Bunster adına davayı açan Kaliforniya merkezli insan hakları grubu Adalet ve Hesap Verme Merkezi'nin hukuk direktörü Kathy Roberts, dava sonucunun ABD Adalet Bakanlığı üzerindeki baskıyı arttıracağına inandığını söylüyor. “Bu sonuç sadece müvekkillerimiz ve Victor Jara için değil, yıllar önce Şili Stadyumu'nda yakınlarını kaybeden diğer aileler için de adaletin yolunu açıyor”

GEÇ GELEN ADALET

“Orada ne olduğuna ışık tutan deliller sunduk ve umuyoruz ki bu süreç Şili'de devam edecek ve umuyoruz ki ABD Barrientos'u ülkesinde işlediği suçlar için adaletle yüzleşmesi için ülkesine iade edecek”

88 yaşındaki Joan Jara Turner, mahkeme binasının merdivenlerinde göz yaşları içerisinde yaptığı konuşmada, “Victor için 40 yıldan fazla bir süredir yaptıklarımız sonuçta gerçeğe dönüştüğü için mutluyum” dedi.

VICTOR JARA NASIL ÖLDÜRÜLDÜ?

Víctor Jara, diğer şarkıcılarla birlikte Salvador Allende ve sol partilerini birleştiği bir hareket olan Unidad Popular yararına birçok konser verir. 11 Eylül 1973’de Augusto Pinochet’nin gerçekleştirdiği darbe sırasında, Víctor Jara “Teknik Üniversite”deki işi başında tutuklanır ve birçok yoldaşı gibi Şili Ulusal Stadyumu’nda işkence görür. Bir daha gitar çalamaması için elleri kırılır. Hatta bu korkunç işkenceler sırasında bile Jara, Unidad Popular ‘ın şarkısını söylemeye çalışmaktadır. Nihayetinde vahşice dövülen Jara, bir makinalı tüfekle öldürülür ve cesedi Santiago Mezarlığı yakınında bulunur. Fakat Karısı yine de onu onurlu bir şekilde defnetme imkânını bulur. Akabinde Şili’yi terk eden karısı 1994’te onuruna “Fundación Víctor Jara”yı kurar.

Şili’deki Pravda muhabiri Vladimir Çernisev, Jara’nın son anlarını şöyle anlatıyor:

“Víctor Jara dudaklarında şarkıyla öldü. Onu yanından hiç ayırmadığı yoldaşı, gitarıyla birlikte stadyuma getirdiler. Ve şarkı söylemeye başladı. Öbür tutuklular, gardiyanların ateş açma tehdidine rağmen melodiye eşlik etmeye başladılar. Sonra bir subayın emri ile askerler Víctor’un ellerini kırdılar. Artık gitar çalmıyordu, ama zayıf bir sesle şarkı söylemeyi sürdürdü. Bir dipçikle kafasını parçaladılar ve diğer tutuklulara ibret olsun diye ellerini kesip tribünlerin önüne astılar.