Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Gölge oyununun 500’üncü yılı Karagöz’le kutlanacak
Gölge oyununun 500’üncü yılı Karagöz’le kutlanacak
Anadolu'nun en eski geleneklerinden 'Gölge Tiyatrosu'nun 500'üncü yılı Topkapı Sarayı Müzesi ve İstanbul Karagöz Kukla Vakfı işbirliğinde bir Karagöz sergisiyle kutlanacak.
Kültür Sanat 12 Eylül 2017 - 11:10

Karagöz sergisi, 13-31 Ekim tarihleri arasında Topkapı Saray sergi salonunda yapılacak. Sergide Cengiz Özek'in Topkapı Sarayı'ndaki Karagöz figürlerinden esinlenerek yarattığı figürler yer alırken, ayrıca Hayali Nazif figürleri de sergide yine yer bulacak. Bu dönemde dünyaca bilinen Karagöz sanatçısı Cengiz Özek'in ‘Çöp Canavarı’ ve ‘Büyülü Ağaç’ oyunları sahnelenecek.

Bu yıl 20. kez gerçekleştirilecek festivalde; 2017 yılının Gölge Tiyatrosu Karagöz'ün 500. yılı olması sebebiyle gölge tiyatrosuna özel bir yer ayrıldı. Festivale Kamboçya'dan Pnom Penh, büyük bir meşalenin gölgesinde dev deri kuklalarıyla, Pekin'den Master Mao Mao Çin gölge kuklasının gerçeğe çok yakın devinimleriyle, Tayvan'dan Kaohsiung Gölge Tiyatrosu Genç Tanrıça Nazha'nın serüvenleriyle ve Hong Kong ve Türkiye ortak yapımı ‘Avanti’ Nasrettin Hoca hikayeleriyle festivale katılacak. Ayrıca Endonezya Gölge Oyunu Wayang Kulit üzerine İspanyol Grup El Gecko con Botas'ın bir çalışması yer alacak.

İstanbul Karagöz Kukla Vakfı tarafından organize edilen festival, Unesco Kültür Mirası taşıyıcısı uluslararası kukla ve Karagöz Ustası Cengiz Özek Genel Sanat Yönetmenliğinde 13-31 Ekim tarihleri arasında seyirciyle buluşacak.

Merakla beklenen Yılmaz Özdil'in son kitabı "Mustafa Kemal" Plus abonelerine hediye.