Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Grenoble şehrine ‘hikâye dağıtma makineleri’ yerleştirildi
Grenoble şehrine ‘hikâye dağıtma makineleri’ yerleştirildi
Fransa’nın Grenoble şehrinde, insanların hikâye okuyarak vakit geçirebilmesi için, şehre ‘kısa hikâye dağıtma makineleri’ yerleştirildi.
Kültür Sanat 16 Şubat 2016 - 09:44

Tabletlerden akıllı telefonlara, neredeyse ‘ekransız' olarak geçirdiğimiz bir zamandan söz edebilmek mümkün değil. Seyahat ederken, yemek yerken ve halka açık yerlerde beklerken akıllı telefonlar bakışlarımızı asla rahat bırakmıyor. Ancak Fransa'daki şehir bu durumu değiştirmek istiyor.

 

Kültür Servisi’nin haberine göre; Fransız Alplerinin merkezinde yer alan Grenoble adlı şehirde ise, gelip geçen insanların monoton bekleyişlerini kısa hikâyeler okuyarak faydalı hale getirmek için, şehrin farklı noktalarına hikâyeler dağıtan makinelerle yerleştirildi. Grenoble şehri yetkilileri, bu ilginç deneysel projeyi sadece insanların vakitlerini faydalı geçirmeleri için değil, aynı zamanda teknoloji dünyasında kaybettiğimiz okuma alışkanlığını geri kazanmayı teşvik etmek amacıyla hayata geçiriyor.

KISA HİKAYE DAĞITMA MAKİNESİ

“Kısa hikâye dağıtma makinesi” insanlara kamu alanlarında beklerken okumaları için popüler edebiyatın iyi örneklerini sunuyor, tıpkı çikolata ve cips almak için kullanılan makineler gibi. Ancak işin en güzel kısmı, bu hikâye makinelerini kullanmanın tamamen bedava olması. Kütüphanelerde, sosyal tesislerde, turizm bürosunda ve belediye binasında olmak üzere şehre yayılmış 8 tane makine olacak. Kullanıcılar, harcamak istedikleri vakit doğrultusunda farklı uzunlukta yazıları seçme imkânına sahip. Örneğin “üç dakikalık” formatta, 8×60 cm boyutundaki bir “kâğıt parçası” alınırken, “beş dakikalık” versiyonda bunun iki katı boyutunda bir hikâye alınıyor.