Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Günışığı Kitaplığı’ndan iki güzel eser
Günışığı Kitaplığı’ndan iki güzel eser
Çantasızlar Kampı ve Çatıdaki Gezegen, okurları bambaşka bir dünyaya ulaştırıyor
Kültür Sanat 12 Ekim 2016 - 13:01

Çağdaş edebiyatımızın önemli öykücülerinden Behçet Çelik ve müzah ustası yazar Behiç Ak yeni romanıyla okurlarlar buluşuyor…

1

Çağdaş edebiyat öykücülerinden Behçet Çelik, ilk çocuk romanında oyunların peşine takılıyor. Arkadaşlığı, dayanışmayı ve nesillerarası iletişimi, kendine özgü üslubu, etkili ve yalın diliyle anlatan yazar, sıcacık bir dünya yaratıyor. Yaşam alanlarındaki köklü değişikliklerin, çocuklar ve yetişkinler üzerindeki etkilerini icelikle düşündürüyor.

ÇANTASIZLAR KAMPI’NDA DAYANIŞMA VAR

Yaz tatili için bir araya gelen beş çocuk, ağır okul çantalarından kurtulmuştu. Üstelik, ağaçlarla çevrili, şirin bir mahallede kamp yapma şansını bulmuşlardı. Bahçelerinde top koşturdukları evler, hızla değişen ve “yükselen” çevre binalara benzemiyordu. Boş apartmandaki evini terk etmeyen Akif Amca'nın karşı dairesini kendilerine “yuva” seçen Çantasızlar, kapıya asma kilit takıldığı gün, duruma el koymaya karar verdiler, ama nasıl?

2

BEHİÇ AK ÇOCUKLARI BAMBAŞKA BİR DÜNYAYA ULAŞTIRIYOR

Çok sevilen mizah ustası, yazar Behiç Ak, çocuk romanları koleksiyonuna yenisini ekledi. Yaşasın Ç Harfi Kardeşliği, Postayla Gelen Deniz Kabuğu, Eve Giden Küçük Tren ve Bebek Annem’in ardından bakışlarını bu kez roman kahramanları, şairler ve hikâyelerle dolu gökyüzüne çeviren sanatçı, masmavi bir düş evreni yaratıyor. Çocukların edebiyatla buluşmasının, akla hayale gelmeyecek deneyimlerin kapısını araladığını anlatan kitap, apartmanlara sıkışan çocukları çatı aralarına çıkarıyor, merak duygusunu yüceltiyor. Özgürlük, keşif ruhu, iletişim, tüketim gibi pek çok temayı barındıran roman, yetişkinlerin koyduğu sınırları zorlamayı başaran çocukların hayallerine ortak oluyor.

Evden okula servisle gidip giden Serdar, sokakta top koşturmayı bilmeyen, sıradan bir kentli çocuktur. Başka bir dünyanın mümkün olduğunu hayal bile etmemiştir. Ta ki, apartman arkadaşı Ceren’in peşi sıra çatı katına, bambaşka bir “gezegene” çıkana kadar. Şairler, hikâyeler, canı sıkılan çocuklar, hatta Don Kişot bile çatıya kaçmıştır! Üstelik, eski bir seyir defteri, yepyeni maceralar ve düşünceler gizlemektedir…