Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Haftanın Kitapları
Haftanın Kitapları
Özkan SAÇKAN
Kültür Sanat 26 Haziran 2016 - 01:19

57

Bir onur savaşı

Yazar A. Çetin Yücesoy'un yazdığı Zurasudan Bilgeliğin Keşfi adlı kitap raflardaki yerini aldı.. Zurasudan, Sudan Darfur’da yıllar süren iç savaşlarda, göçmek yerine, hoşgörü ve akıl ile şiddetin karşısında durabilen Umşalaya halkının, bilgelik ve başarı hikâyesini anlatıyor. Barışın savaşmadan mümkün olabileceğine dikkat çeken farklı bir örnek. (Küre Yayınları)

58

Büyük bir mücadele

Yazar Grigory Petrov'dan “Beyaz Zambaklar Ülkesinde” adlı kitap çıktı. “Bataklıklar Ülkesi”nin eğitim ve kültür atılımıyla “Beyaz Zambaklar Ülkesi”ne dönüşümünü anlatan bir hikaye… Ülkede, tüm imkansızlıklara rağmen Fin halkını cehaletten kurtarmak için bir avuç aydının önderliğinde, verilen mücadeleyi anlatıyor. (Say Yayınları)

59

Bizans'ı anlayabilmek…

Radi Dikici'den “Bizans'ı Anlamak”… Bin yıllık bir imparatorlukta merak edilen olaylar… Radi Dikici, Bizans üzerine yeni bilgilerin ışığında, bu zengin tarihsel dönemin önemli olaylarını, sosyal ilişkilerini ve saray hayatını ele aldığı yazılarını bu kitapta bir araya getiriyor. (Remzi Kitabevi)

60

Kıskaçtan kurtulun

Alp Karaosmanoğlu'ndan “Eyvah! Kötü Bir Şey Olacak” raflardaki yerini aldı. Kitap, endişe problemlerinde evham ve vicdandan kurtulmak için ipuçları sunuyor. Endişeyi bir havuza benzetirsek, evham ve vicdan bu havuzu dolduran iki musluk gibidir. Bu musluklardan ilki havuzu “başımıza kötü bir şey gelecek”lerle, diğeri de “kötü bir şey yaptım”larla doldurur. Havuz taşar, endişe problemleri yaşarız. (Psikonet Yayınevi)

61

Dünyayı ele alacak

Yazar Kurt Vonnegut'tan “Galapagos” adlı kitap çıktı. Vonnegut, Galapagos'ta o eşsiz mizah anlayışıyla yörüngesini şaşmış dünyayı masaya yatırıyor… Ve bizlere felaket anında ilk kurtarılacakların neler olduğunu hatırlatıyor. Vonnegut, Time'ın deyimiyle, “George Orwell, Dr. Caligari ve Flash Gordon'ı tek vücutta birleştiren bir yazar… Ahlaklı bir soytarı, deli bir bilim insanı.” (Can Yayınları)

62

Türk şiirinin yapı taşı

Tevfik Fikret'ten “Rübab-ı Şikeste”…
Fikret'in çoğunlukla Servet-i Fünun döneminde yazdığı şiirlerden oluşan ve Hicri 1316'da yayımlanan Rübab-ı Şikeste Türk şiirinin kilometre taşlarından biridir. Mehmet Kaplan Rübab-ı Şikeste'deki şiirleri Fikret'in kendi benini ve duyuş tarzını anlattığı şiirler etrafında toplamıştır. (Kapı Yayınları)

63

Yepyeni kanıtlar…

Yazar Ahmed Osman'dan “Kayıp Şehir”… Ahmed Osman, bu kitabında Tevrat'taki Kayıp Şehir ile “Vezir Yuya ve Yusuf Peygamber”  bulmacalarını çözüme ulaştırarak yepyeni bir dinler tarihi için önümüze yeni kanıtlar seriyor. Ancak tüm bu çabaların sonucunda kayda değer hiçbir kanıt elde edilemedi. (Omega Yayınları)

64

Gezintiye çıkaracak

Onur Bilge Kula'dan “Yazınsal Yapıt ve Ahmet Ümit Nasıl Okunabilir” adlı kitap çıktı… ‘Bu çalışmada “Sanat, sanat yapıtlarından, edebiyat da yazınsal yapıtlardan oluşur” ilkesini temel alarak, tekil yazınsal yapıtların çözümlemesinin önemini vurguladım' diyor yazar. Ayrıca Kula, “Sanat ve edebiyatla ilgili eleştirel sorgulamaya yönelik bir gezintiye çıkmaya özendirmeyi amaçladım” dedi. (Everest Yayınları)

65

Merakınız giderilecek

Aynur Koçak'ın yeni eseri “Mitlerle Varoluş Yolculuğu” sizlerle birlikte… Prof. Dr. Aynur Koçak, mitler, ritüeller, varoluş gizemi, tanrıça kültürü, eril tanrılar, yaratılış efsaneleri ve sonsuzlukla ilgili merak ettiklerinizi akıcı ve eğlendirici bir dille anlatıyor. (Alfa Yayıncılık)

66

Doğasever çocuklara

Yazar Aysun Berktay Özmen'den “Yaz-Yüzme Dersi”… Aysun Berktay Özmen, doğanın ve hayvan dostlarımızın öykülerini anlatmaya devam ediyor… Şehir yaşamı içine tıkılıp kalmak istemeyen ve hayvan dostlarımızın yaşamını kavramak isteyen tüm doğasever çocuklar, öykülerde yepyeni dünyalarla tanışacaklar… (Altın Kitaplar)

67

Doğanın başkaldırışı…

John Wyndham'dan “Triffidlerin Günü”… Bilimkurgu türünün önde gelen yazarı John Wyndham'dan bir başyapıt daha. Kitap, doğanın başkaldırışını ve triffidler adı verilen bir bitki türünün dünyayı ele geçirişini ele alıyor. (DeliDolu Yayınevi)