Reklamsız Sözcü

Hans van Manen, Türkiye’nin ödülünü reddetti

Hans van Manen, Türkiye tarafından kendisine verilecek olan "Yüzyılın Koreografı" ödülünü reddetti
14:379 Haziran 2016
Hans van Manen, Türkiye’nin ödülünü reddetti
Hans van Manen, Türkiye tarafından kendisine verilecek olan "Yüzyılın Koreografı" ödülünü reddetti

Dünyaca ünlü Hollandalı şef ve koreograf Hans van Manen, Türkiye tarafından kendisine verilecek ‘Yüzyılın Koreografı Ödülü'nü, ‘Türkiye'deki basın özgürlüğü ve insan hakları alanlarındaki olumsuz gelişmeleri' gerekçe göstererek reddetti.

hans-van-manen1

2-16 Temmuz tarihleri arasında yapılacak 7'nci Uluslararası Opera ve Bale Festivali'nde, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından kendisine ödül verilmesi kararı alınmıştı. Festival kapsamında ayrıca Manen tarafında koreografisi yapılan ‘5 Tangos' adlı bale gösterisi de yer alacaktı. Ancak, dünyaca ünlü Hollandalı şef ve koreograf Hans van Manen, Türkiye tarafından kendisine verilecek ‘Yüzyılın Koreografı Ödülü'nü, ‘Türkiye'deki basın özgürlüğü ve insan hakları alanlarındaki olumsuz gelişmeleri' gerekçe göstererek reddetti.

“HİÇ KİMSENİN SIRTIMI SIVASLAMASINA GEREKSİNİM DUYMUYORUM”

Hans van Manen daha önce de politik nedenlerden ötürü bazı ödülleri reddetmişti. Sanatçı, aşırı sağcı lider Jorge Haider'i protesto etmek için Avusturya tarafından verilen ‘Devlet Büyük Ödülü'nü geri çevirmişti. Aynı sanatçı 1968 yılında da askeri cuntaya tepki olarak Yunanistan tarafından verilen bir ödülü, diktatör Oliveira Salazar'a tepki olarak da Portekiz ‘Devlet Ödülü'nü almayı reddetmişti. Hollandalı van Manen, bazı ödülleri neden reddettiğiniyse şöyle açıkladı:

“Sanat ve politikanın birbirinden ayrı görülmesi mümkün değil. Hiçkimsenin sırtımı sıvazlamasına gereksinim duymuyorum”

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet Whatsapp