Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Harmantepe Kalesi restore edilecek
Harmantepe Kalesi restore edilecek
Söğütlü'ye bağlanan, Bizans döneminden kalma Harmantepe Kalesi'nin restorasyonuna başlanacak
Kültür Sanat 3 Kasım 2016 - 15:00

Söğütlü Belediye Başkanı Hüseyin Genç tarihi kalenin restorasyonuna yakında başlanacağını, kalenin turizme kazandırılacağını söyledi.

harmantepe2

Adapazarı sınırları içerisinde kalan tarihi Harmantepe Kalesi Söğütlü ilçesi sınırlarına dahil edildi. Söğütlü Belediye Başkanı Hüseyin Genç, Harmantepe Kalesi’nin kültürel bir miras olduğunu belirterek, “Sakarya ilimizin en önemli tarihsel anıtlarından bir tanesi olan Harmantepe Kalesi, uzun senelerdir Adapazarı ilçesine bağlıydı. Ancak, Adapazarı ilçesinden kaleye hiçbir şekilde ulaşım olmadığından kurumların görüşleri ve onayları doğrultusunda Bakanlar Kurulu Kararı ile de kale Söğütlü ilçe sınırlarına dahil edilmiştir. Geçmişle bugün arasında köprü görevi gören kale, bu topraklarda bizden önce yaşayan insanlar tarafından bırakılan kültürel bir mirastır. Yurdumuzda çeşitli nedenlerle birçok tarihsel yapıt kırılıp dökülmekte ve çalınmaktadır. Eğer Harmantepe Kalesi’ni de sahipsiz bıraksaydık sonunda atıl durumda kalacaktı” dedi.

Tarihi kale restorasyonun ardından il ve ilçe turizmine kazandırılacak.