Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
#HashtagFestival, sanal dünyayı gerçek kılacak
#HashtagFestival, sanal dünyayı gerçek kılacak
Türkiye'de ilk kez FEST Etkinlik Organizasyon tarafından düzenlenecek ve yaş sınırı olmayan ‘sosyal medya festivali’ #HashtagFestivali 19-20 Ağustos tarihlerinde TuzlaMarina Arena'da gençlerle buluşacak. Etkinlik öncesinde festivalin içerik yöneticisi Ülkem Gürbüz ile buluştuk... 
Sercan MERİÇ
Kültür Sanat 12 Ağustos 2017 - 11:02

Alışageldik her gençlik festivalinde yer alan konser ve DJ performansların yanı sıra, sosyal medyada aktif gençlerin dolu dolu dahil olacağı yeni bir festival doğuyor: #HashtagFestivali… Yepyeni bir deneyim yaratmayı hedefleyen festivalde birçok yerli grup ve sanatçı sahne alacak. Söyleşiler ve interaktif etkinlikler düzenlenecek. Peki, bu festival nasıl doğdu? Soruyu, #HashtagFestivali İçerik Yöneticisi Ülkem Gürbüz, cevapladı…

Festival fikri nasıl doğdu, ismini nasıl belirlediniz?

Aklımızda hiç başka alternatif yoktu. Doğrudan “Sosyal medyanın bu kadar etkin ve etkili olduğu, her şeyin, duyguların bile başına hashtag eklediğimiz günümüzde bunu festivale dönüştürelim” düşüncesinden yola çıktık. Sosyal medyadaki ‘iletişim’e karşılık gelen #Hashtag’i de festivalimizin ismi koyduk.

gurbuz

#Hashtag Festivali, katılımcılara ne vadediyor? Sosyal medya festivali olmasının farklılıkları neler? 

İsmi ‘sosyal’ olan bir mecrada sanal dünyalarımızda sanal bir kalabalık içinde aslında yalnızlaşırken asosyalleşiyoruz. Sanal arkadaşlıklar ediniyoruz ama, sokakta birbirimizle iletişim kuramıyoruz. Gündelik yaşamdaki birçok hobi ve yaşam şeklini dijital dünyaya kurban ediyoruz. Bu durumdan yola çıkarak, sosyal medyada sanal ortamda yaşadığımız, sevdiğimiz, paylaştığımız her şeyi bir festival başlığı altında toplayalım, birbirimizle iletişim kuralım, sanal dünyayı gerçek kılalım istedik.

Festivale kimler geliyor?

Konser ve müzik kısmında genç kitlenin severek takip ettiği çok özel isimler var: İlk gün MFÖ, Adamlar, Zımba; ikinci gün Doğukan Manço’nun DJ performansı ile başlayacak ve Can Bonomo, Gaye Su Akyol konserleri ile noktalanacak. Konserlerin dışında Doğan Duru ile akustik söyleşiler yapılacak. Konukları Pamela, Mehmet Turgut, Fatma Turgut , Ferman Akgül olacak. Avatar Atakan’la spor söyleşi, Ali Ece & Irmak Kazuk’la futbol-basketbol challenge, İbrahim Selim’le oyunculuk atölyesi, YouTuber Berkcan Güven’le alanda interaktif bilgi yarışması, Oğuzhan Uğur ve ekibiyle #Röntbeni, Arda Erel, Ömür Özdemir, Oya Doğan gibi değerli yazarlarla söyleşi ve imza günleri, kahve barista eğitimi, çikolata ve makyaj workshopları, karikatür etkinlikleri, VR sanal dünya deneyimleri gibi daha birçok dolu içerik var. Katılımcılar etkinlikler arasında da tercih yaparak katılacaklar.

gurbuz2
Festivalin devamlılığı için ne gibi çalışmalar yapılacak?

Her şeyden önce #HashtagFestivali’ni markalaştırma sürecine de ilk festivalle birlikte başladık. Nasıl ki dünyada kişiliği, kimliği, içeriği olan festivalleri takip eden dünya çapında bir kitle var, mesela ‘Burning Man’ için o tarihleri ajandalarına ekleyip gidiyorlar. #HashtagFestivali adı altındaki zengin içeriği de her sene geliştirerek hayata geçirmek ve katılanlara tadı damaklarında kalacak, unutulmaz 2 gün yaşatmak için çalışıyoruz.

Etkinliğin düzenleneceği Tuzla, şehrin merkezine biraz uzak kalıyor. Katılımcılar nasıl gelebilecek festivale?

Aslında uzaklık göreceli bir kavram, Avrupa yakasındaki bir etkinlik alanı da Tuzla’daki ya da Kocaeli’deki insanlar için uzak. Doğru bir ulaşım ağı ve ring sistemiyle bu durum kolaylıkla çözülebiliyor. İstanbul’un yanı sıra Kocaeli ve ilçeleri, Bursa, Yalova, Sakarya gibi illerden de katılımın yüksek olduğu bir mekan Marina Arena. İstanbul’un en büyük etkinlik ve konser alanını yaratırken alt yapıyı ve ulaşım için ring sistemini o kadar başarılı kurmuşlar ki mesafenin bir problem yaratacağını düşünmüyoruz. Bilakis gelen katılımcılar gitmek bile istemeyeceklerdir.