Bu web sitesi ne yazık ki Internet Explorer 9 ve altını desteklememektedir. Lütfen web tarayıcınızı Internet Explorer 10 ve üstü bir sürüme yükseltiniz.
Haydarpaşa’da ‘Direniş’ rüzgarı esiyor
Haydarpaşa’da ‘Direniş’ rüzgarı esiyor
Kadıköy Belediyesi'nin düzenlediği 8. Kitap Günleri sanatseverlere kapılarını Haydarpaşa'da açıyor
Kültür Sanat 1 Haziran 2016 - 13:45

1 Haziran’da başlayacak olan 8. Kitap Günleri’nin onur konuğu kent kimliğine katkılarından dolayı Türk edebiyatının usta kalemlerinden Selim İleri olacak.

Haydarpaşa Garı peronlarında düzenlenecek Kadıköy Kitap Günleri, anlamlı bir sosyal sorumluluk projesine imza atacak. Kitap günlerine katılacak olan her yayınevi okul ve kütüphaneler için en az 100 kitap bağışlayacak. Bağışlanan kitaplar Kadıköy Belediyesi ve Gönüllüleri koordinasyonuyla 5 Haziran günü Anadolu'nun çeşitli okul ve kütüphanelerine gönderilmek üzere yola çıkarılacak.

GEZİ, 3. YILINDA ANILIYOR

Yapımcı ve yönetmenliğini SÖZCÜ Haber Muhabiri Gökmen Ulu’nun yaptığı belgesel film Direniş, İstanbullu izleyiciler ile buluşacak. Kadıköy Belediyesi’nin düzenlediği Haydarpaşa Kitap Günleri kapsamında Direniş belgeselinin gösterimi yapılacak. Film gösterimi Haydarpaşa Garı’nda saat 20:00’de başlayacak. 60 dakikalık yeni versiyonu ve çarpıcı görüntüler ilk kez yayınlanacak.

3

GAZETECİ TOPLUMUN HAFIZASIDIR

Filmin yönetmeni Gökmen Ulu, belgesel hakkında bilgi verdi. Haber muhabiri olarak Gezi Parkı ve Taksim'de yaşanan olaylara en başından itibaren tanıklık ettiğini belirten Ulu, belgeselin tamamında gerçek görüntülerin yer aldığını belirtti. Ulu, gazetecinin toplumun hafızası olduğunu ve hakikatleri halka anlatmak için bu belgeselle tarihe kayıt düşmek istediğini ifade etti.

ERDOĞAN TRAVMAYI ATLATAMADI

sozcu.com.tr’ye değerlendirmelerde bulunan Ulu, “Gezi Hareketi’nde Türkiye’nin bütün renkleri biraraya geldi. Tayyip Erdoğan’ın ayrıştırdığı ve kutuplaştırdığı halk yine ona karşı birleşti. Halk dünyanın en sıradışı, en barışçı, en yaratıcı eylemlerine imza atıyor” dedi.
Halkın eyleminin amacına ulaştığını belirten Ulu,  “Gezi Parkı, park olarak kaldı. Erdoğan iktidarı projesini uygulayamadı. Gezi Parkı’na Topçu Kışlası’nı yapamadı, Atatürk Kültür Merkezi’ni yıkamadı. Halk, iktidarın ördüğü korku duvarını yıktı. Hatta korku adres değiştirdi. Fas ziyaretinden telaşla dönen Erdoğan gece yarısı 03:00’te miting yaptı. Görülmüş şey değildi. Provokatif açıklamaları ile eleştirilen ve eyleme katılan halkı sürekli kötüleyen Erdoğan, Gezi eyleminin travmatik etkilerini yıllar geçse de hala atlatamadı. Geçtiğimiz günlerde Gezi’yi terörden bile tehlikeli gördüğünü söyledi. Bugün beş-on vatandaş Gezi Parkı’na gitmek istese hemen çevik kuvvet ve TOMA gönderiliyor” diye konuştu.

2

GEZİ’Yİ KONU ALAN FİLME USTALARIN YORUMU

Biz stüdyodayken, Gökmen, kameraman arkadaşlarıyla birlikte Gezi Parkı ve Taksim’den yaptığı yayınlarla tarih yazdı. Sansüre, baskıya boyun eğmeden, yeni bir çağın başlangıcının görsel tanıklarından biri oldu ve sonra da bu belgeselle tarihe kayıt düştü. UĞUR DÜNDAR (Usta Gazeteci-Yazar)

Gökmen Ulu bizim ülkemizin mustarip olduğu unutkanlıkla savaşmak için böylesine değerli bir çalışmaya imza attı.Gezi Direnişi’ ni ölümsüzleştirdi. SONER YALÇIN (Usta Gazeteci-Yazar)

Eşitlik, özgürlük ve bağımsızlık temelinde onurlarını birleştirmiş insanların isyanı olan Haziran Direnişi&’ni en iyi yansıtan belgesel. ORHAN AYDIN (Sanatçılar Girişimi Sözcüsü)

Dünyada emsali olmayan gerçek anlamda bir destanı çok güzel anlatan Gökmen Ulu&’nun
belgeselinden hakikaten çok etkilendim. Bu belgeselin bir başka önemi şudur: Sel gider, belge kalır. ÜMİT KOCASAKAL (İstanbul Barosu Başkanı)

Son güncelleme: 13:46 - 01.06.2016